Seară istorică pentru România! „Tricolorii” ”mici” au fost MARI. Anglia eliminată de la EURO U21!

Ziua de 21 iunie 2019 va intra în istoria fotbalului românesc după victoria absolut magistrală obținută de naționala de tineret a României în fața Angliei, scor 4-2 (0-0).

Succesul în fața reprezentativei Albionului, care este campioană mondială și europeană, vine după un alt succes istoric, 4-1 împotriva Croației.

Cu seniorul Hagi în tribune, adevăratul creator al acestei generații și șlefuitor al majorității tinerilor fotbaliști și cu juniorul Hagi pe teren, prima repriză s-a încheiat cu un scor alb.

În partea a doua „tricolorii” pregătiți de Mirel Rădoi au făcut o repriză secundă de neuitat. Una de povestit nepoților și de pus în ramă, la finalul căreia putem declara că o nouă generație a României s-a născut.

Intrat în minutul 63 în locul lui Ivan, Florinel Coman a obținut un penalty în minutul 75, iar George Pușcaș a deschis festivalul golurilor și a adus bucuria în tribunele ticsite de români pe arena din Cesena (76). Bucuria nu a durat mult fiindcă englezii au profitat de un spațiu din defensiva României, iar Gray a restabilit egalitatea (79). Ianis Hagi și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor câteva minute mai târziu cu o execuție spendidă din marginea careului (85). Două minute mai târziu, Anglia a egalat prin Abraham și finalul se anunța unul intens și interzis cardiacilor (87).

Intervențiile providențiale ale portarului Ionuț Radu au fost și ele decisive, „căpitanul” României parând peste 20 de șuturi ale englezilor și având o serie de intervenții providențiale care au dat siguranță între buturi.

Finalul de meci a fost unul incendiar, cu România defilând pe teren și înscriind de două ori prin Florinel Coman (89, 90+3) pentru un rezultat de 4-2 istoric care o duce pe România U21 la un pas de semifinalele turneului european.

„Tricolorii” mici mai au de disputat o singură partidă în grupele Campionatului European de Tineret, cu Franța.

Caseta tehnică:

Au marcat: Pușcaș (77), Hagi (86), Coman (89, 90+2)  / Gray (80), Abraham (87)

ANGLIA: 1. Henderson – 3. Dasilva (23. Abraham, 78), 4. Clarke-Salter (c), 12. Kenny, 5. Tomori – 6. Dowell, 17. Barnes (11. Sessegnon, 46, 10. Foden, 57), 7. Gray – 18. Mount, 19. Calvert-Lewin, 8. Maddison. Selecționer: Aidy Boothroyd

Rezerve: 13. Gunn, 22. Woodman, 2. Wan-Bissaka, 9. Solanke, 14. Kelly, 15. Konsa, 20. Gibbs-White, 21. Nelson,

ROMÂNIA: 1. Radu (c) – 6. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Pașcanu, 3. Ștefan – 21. Băluță, 17. Cicâldău – 8. Man (14. Dragomir, 74), 10. Hagi (16. Nedelcu, 87), 19. Ivan (7. Coman, 63)- 9. Pușcaș. Selecționer:Mirel Rădoi

Rezerve: 12. Căbuz, 23. Vlad – 2. Boboc, 11. Petre, 13. Grigore, 15. Ghiță, 18. Rus, 20. Ciobanu, 22. Olaru

Arbitru: Andreas Ekberg. Asistenți: Stefan Hallberg și Mehmet Culum (toți din Suedia).