Bau Bau-ul CFR-ului lovește din nou. Botoșaniul elimină din Cupă echipa lui Dan Petrescu

Bau Bau-ul CFR-ului lovește din nou. Botoșaniul elimină din Cupa României echipa lui Dan Petrescu. CFR Cluj a pierdut, la penaltyuri, cu 4-6, meciul cu FC Botoşani, din şaisprezecimile de finală ale Cupei României, după ce la finalul timpului regulamentar scorul a fost 2-2.

Feroviarii au avut probleme mari, au avut un jucător eliminat timp de un meci întreg. Bordeianu a văzut cartonașul roșu în minutul 31, dar cu toate acesta elevii lui Petrescu au marcat și au întors rezultatul!

Moldovenii au deschis scorul în minutul 37 prin Ashkovski, CFR-ul a egalat în debutul reprizei secunde prin Golofca (min. 55). Fundașul Andrei Burcă a dus campioana în avantaj cinci minute mai târziu (60), iar botoșănenii au egalat din penalty la 2-2 prin Rodriguez și au trimis partida în prelungiri. După cele două reprize sterile a câte 15 minute, Botoșaniul s-a impus la penaltyuri cu 4-2.

Au înscris din penalty: Rodriguez, Holzmann, Bautista, Pierce / A. Mureșan, Djokovic

Au ratat penalty: Câmpanu / L. Aurelio, Mailat

Dan Petrescu e suspendat și a privit meciul în tribună.

ECHIPELE DE START:

FC BOTOȘANI: Hankic – Bryan, Moescu, Chindriş, Marcel – Rodriguez – Papa, Ebenhofer – Ashkovski, Minas, Ofosu
Antrenor: Marius Croitoru

CFR CLUJ: Fernandez – Butean, Paşcanu, Burcă, Susic – Bordeianu, Luis Aurelio, Djokovic – Golofca, Rondon, Petrila
Antrenor: Dan Petrescu

Arbitru: Andrei Chivulete // Asistenți: Radu Ghinguleac, Valentin Avram (toți din București)
Stadion: Municipal (Botoșani)