CFR Cluj, succes chinuit la Clinceni în debutul noului sezon al Ligii I

Campioana CFR Cluj a debutat cu dreptul în noul sezon competițional 2020-2021 al Ligii I, după ce s-a impus, chinuit, duminică, 23 august, la Clinceni, cu Academica, scor 2-1 (1-0).

Feroviarii pregătiți de Dan Petrescu au preluat conducerea în minutul 15, prin Valentin Costache din pasa lui Deac. Prima repriză s-a desfășurat sub semnul echilibrului, iar Academica a reușit să o țină pe campioană în șa.

În debutul reprizei secunde, Clinceniul a restabilit egalitatea în minutul 48, dintr-un penalty transformat de Cebotaru.

CFR a dat lovitura de grație în minutul 74, prin Claudiu Petrilă, care a fost servit de Chipciu.

Feroviarii clujeni vor disputa miercuri, 26 august, de la ora 21:00, partida cu Dinamo Zagreb, de la ora 21:00, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca.

Echipele de start:

Clinceni: G. Vâlceanu – Pashov, Jutric, Patriche Nichita, M. Dobrescu – Fl. Achim, Cebotaru, Ventura, C. Dumitru – Markovic, Boiciuc
Rezerve: G. Ureche, Chandarov, Gliga, Fl. Sandu, M. Șerban, P. Pîrvulescu, Chunchucov, M. Vanghele
Antrenor: Ilie Poenaru

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Boli, Cestor, Camora – Itu, Bordeianu, Djokovic – C. Deac, Rondon, V. Costache
Rezerve: I. Rus – D. Ciobotariu, Butean, Hoban, Chipciu, Al. Păun, Golofca, Petrila, Debeljuh
Antrenor: Dan Petrescu

Arbitru: Cătălin Popescu (Pitești) / Asistenți: Imre Bucsi (Sf. Gheorghe) și Romică Bîrdeș (Pitești)