Distracție cu Gloria Bistrița! Unirea Dej avansează încă un tur în Cupa României

Continuă parcursul perfect din debutul sezonului 2020/2021 pentru Unirea Dej. Formația antrenată de Dragoș Militaru a obținut a patra victorie în meciurile oficiale, de data aceasta în cupă, 7-0 cu Bistrița.

Jocul de pe „municipalul” dejean a fost controlat în totalitate de reprezentanta județului Cluj, iar scorul a fost deschis în minutul 9 de Andrei Pop.

Curând, cu ajutorul unui adversar, Unirea a făcut 2-0 (autogol Petruț), scor cu care s-a și intrat la cabine.

După pauză, Dejul s-a dezlănțuit, înscriind alte 5 goluri în repriza secundă, prin Frăsineanu (47, 58), Andrei Pop (51), Florin Blaj (75) și Cocian (82).

Cu acest succes, dejenii merg în turul al treilea și rămân singura echipă din județul Cluj în Cupa României până la intrarea în competiție a rivalelor CFR și Universitatea Cluj.

Unirea Dej – Gloria Bistrița 7-0 (2-0)

FC Unirea Dej: 1. R. Papp, 18. Al. Papp, 5. Kereki, 2. Vomir, 19. Roș, 6. Cătinean, 15. Ad. Pop, 13. Chira, 8. Frăsineanu, 7. A. Pop, 10. Fl. BlajRezerve: 12. Farcaș, 4. Al. Rus, 11. B. Pop, 20. Al. Blaj, 17. Cocian, 16. Peter, 3. Giurgean, 14. Sabo, 9. Lăcan. Antrenor: Dragoș Militaru.

Unu Fotbal Club Gloria Bistrița: 22. Mureșan, 2. Petruț, 20. Bălan, 5. Potra, 14. Vărărean, 24. Trifan, 6. Libong, 8. Suciu, 11. Mihali, 18. Allasan, 28. Burghele. Rezerve: 1. Albuț, 15. Minta, 16. Băldean, 17. Georgiță, 7. Sulici, 23. Bococi, 29. Mîndrean. Antrenor: Dănuț Matei.

Două nume importante, eliminate în turul secund

Asemenea cazurilor din campionatul intern sau din competițiile internaționale, și Cupa României a fost afectată de cazurile pozitive de coronavirus, astfel că șase meciuri din acceastă fază nu s-au disputat.

În celelalte partide s-au înregistrat și rezultate surpriză, cum ar fi înfrângerea Stelei București (echipa din Liga 3), pe teren propriu cu SC Popești Leordeni, scor 0-1.

De asemenea, Oțelul Galați a fost eliminată, după ce a fost învinsă de CSM Focșani, tot cu 0-1.

În schimb, ACSO Filiași s-a calificat în turul al treilea fără să joace, fiind fără adversar pentru jocurile disputate pe 22 septembrie.