Turda zburdă spre locul secund. A șaptea etapă consecutivă încheiată cu victorie

Revenirea Ligii Zimbrilor, după o pauză de o lună, cu etapa de la București, a adus o victorie concludentă pentru Potaissa Turda împotriva modestei CSM Reșița.

Turdenii și-au impus ritmul de la început și au condus cu 4-1 după nici cinci minute. Reșița a avut apoi puterea să revină la un gol, 6-5 și 7-6, dar a fost un simplu foc de paie.

Răzvan Pavel și-a dus formația în avantaj de patru goluri, 11-7, pentru ca mai apoi linia de 9 metri să-și facă excelent treaba și Turda s-a distanțat confortabil la 19-10. Alexandru Ghivil a stabilit scorul pauzei, 22-12, iar cele trei puncte erau deja acontate de „magnifici”.

Partea secundă a curs total în favoarea elevilor lui Horațiu Gal, care au făcut chiar +14 pe tabelă în două rânduri, la 30-16 și 32-18, diferența maximă pe parcursul celor 60 de minute. Reșița a redus puțin din avantajul turdenilor și în cele din urmă s-a terminat 35-25.

Urmează un final tensionat de tur în Liga Zimbrilor

Potaissa ajunge la șapte meciuri fără înfrângere, ultima echipa care i-a învins pe „galbeni” fiind Dinamo București, la începutul lunii octombrie (26-29). Prin cele trei puncte obținute, Turda urcă momentan pe locul secund, având posibilitatea să rămână acolo dacă Dobrogea Sud Constanța va pierde cu Dinamo în derby-ul rundei a 11-a.

Roland Thalmaier și compania vor avea un final infernal de tur, urmând să întâlnească trei adversari direcți pentru pozițiile de pe podium, în ordinea CSM București, Dobrogea Sud Constanța și Minaur Baia Mare.

AHC Potaissa Turda – CSM Reșița 35-25 (22-12) / Au arbitrat Marian Băbău și Alexandru Roibu (Prahova), observator FRH a fost Ionuț Barbu (București)

Potaissa: Irimuș, Șelaru – portari;Thalmaier 8 goluri, Pavel 5, Szoke 5, Ghiță 4, Lazăr 3, Dragas 3, Iancu 2, Pop 2, Ghivil 1, Cîntec 1, Vereș 1. Antrenor: Horațiu Gal

Reșița: Szopka, Simulescu – portari; Kbilashvili 6 goluri, Orjonikidze 4, Kirsch 3, Jevtic 3, Starchenko 2, Milosevic 2, Bote 1, Mledenciu 1, Bahan 1, Belchite 1, Trifkovic 1. Antrenor: Bojan Butulija