LIVE TEXT: HC Zalău – „U” Cluj 28-27 (18-11 la pauză)

Sportulclujean.ro transmite sub format live-text, începând cu ora 16.30, de la Zalău, jocul amical dintre Handbal Club Zalău și CS Universitatea Cluj-Napoca. Este ultimul meci dinaintea reluării campionatului pentru ambele echipe.

HC Zalău se impune la limită, 28-27, după o repriză a doua în care „U” a controlat jocul și a ratat victoria la ultimele atacuri. Prestația pe ambele faze s-a îmbunătățit în repriza secundă și doar o serie de atacuri pripite, cu mingi pierdute, au dus la eșecul Clujului, după ce handbalistele de sub Feleac au avut 24-27 în minutul 57!

’60 – Vrabie egalează la 27 și apoi închide meciul cu golul decisiv, 28-27!

’58 – Chintoan este eliminată pentru 2 minute și Zalăul revine la un singur gol, 26-27

’57 – Necula înscrie de la 7 metri, 24-27, iar Nichitean vine imediat cu replica pe contraatac (25-27)

’53 – Diana Lazăr face 23-25 cu o învârtită, clujencele sunt apoi atente în defensivă și se duc la 23-26

’51 – Echilibrul se menține pe tabelă și Jlezi punctează pentru 23-23. La faza următoare Vizuete înscrie golul 24 pentru U

’47 – Paulina Masna egalează la 21 după un atac dus spre extremă, iar apoi Nicolae face 21-22, avantaj în premieră pentru U. Faza a plecat după o minge parată de Țăgean

’44 – Lazăr forțează egalarea cu o aruncare pripită, iar pe atacul următor Vizuete trage direct în Paula Teodorescu

’43 – Roza Chintoan pleacă anticipat pe contră și primește o pasă excelentă, 21-20. Tadici cere TO pentru a opri entuziasmul clujean

’40 – Atacul Universității începe să funcționeze și ecartul se reduce la două goluri, 20-18

’37 – Dindiligan încheie seria modestă a Zalăului cu două goluri de pe extremă, 20-15

’34 – Început promițător de repriză secundă pentru clujence, care punctează de trei ori la rând (18-14)

Diana Lazăr ratează o aruncare după trecerea timpului regulamentar de la 9 metri iar la pauză e 18-11 pentru Zalău.

’29 – Lazăr prinde o aruncare superbă de la 10 metri pe inferioritate numerică, 17-11

’28 – Dindiligan își continuă evoluția bună și înscrie pentru 17-10, cu ultima reușită de la 7 metri

’24 – Vizuete ratează de la 7 metri, iar pe atacul următor Necula trage și ea în bară. În cele din urmă golul vine din tabăra adversă, prin Vrabie (14-8)

’22 – Primul gol după mai bine de șase minute înscris de U, 12-8 (Corina Cordoș)

’21 – Clujul ratează atacuri consecutive, Zalăul primește o aruncare de la 7 metri și Mitrache transformă pentru 12-7

’18 – Șelever ratează de pe extremă și irosește ocazia să își apropie echipa la două goluri (10-7)

’15 – Chintoan marchează de două ori la rând și o aduce pe U la 9-6

’13 – Primul contraatac dus la capăt de U cu gol din partea lui Șelever (8-4)

’10 – Mihart găsește o breșă în centrul defensivei și duce scorul la 7-2. Atacul Clujului este greoi, dar Vizuete punctează în cele din urmă

‘8 – Dindiligan face 5-1 după o nouă penalitate executată perfect

‘5 – Lazăr dezgheață tabela în dreptul Universității, 3-1

‘3 – Severin și Vrabie fac 3-0 pentru gazde cu două reușite pe faza a doua. Time out cerut de clujence după nici 4 minute din joc

‘1 – Aruncare de la 7 metri pentru Zalău pe pătrunderea lui Mihart și Dindiligan deschide scorul, 1-0