Set câștigat în debut de „U” NTT, după care înfrângere clară cu Alba Blaj

„U” NTT DATA Cluj-Napoca a cedat în primul joc al turneului de la Târgu Mureș, scor 1-3 (25-22, 12-25, 15-25, 17-25) cu CSM Volei Alba Blaj. Fetele pregătite de duo-ul Bogendorfer-Domocoș au câștigat surprinzător setul inaugural.

Schimbarea pe banca tehnică a adus efecte imediate la „U” NTT, care a început neașteptat de bine meciul cu Blajul, conducând cu 7-4. Campioana a restabilit egalitatea la 7, dar Clujul s-a desprins iar, de data aceasta la patru lungimi, 13-9. Formația din Alba a revenit din nou, 16-16, însă nu a putut prelua conducerea, iar atacurile Clujului au fost eficiente, 22-18. Finalul setului le-a aparținut universitarelor, care s-au impus surprinzător cu 25-22!

Finalista Cupei Challenge se trezește la timp și își ușurează munca

Șocul setului pierdut a trezit Blajul, care deși a fost condusă în al doilea act cu 2-1, 3-2 sau 4-3, și-a impus încet ritmul și a preluat conducerea, 6-9. Campioanele s-au desprins treptat, întâi la zece puncte (7-17), apoi la 12 lungimi, scor 9-21, înainte să închidă setul cu 12-25.

Setul al treilea începe excelent pentru „U” NTT, care deschide cu 4-1, ulterior mergând la 7-3. Time-out-ul cerut de Darko Zakoc le-a trezit pe fetele din Blaj, care au egalat la 7, după care cu o nouă serie de puncte s-au dus la patru lungimi în față, 10-14. Preluările mai bune ale finalistei Cupei Challenge au început să facă diferența, 12-18, și blocajele ajutând la creșterea diferenței (12-22). În cele din urmă Alba Blaj a preluat conducerea la general, câștigând setul cu 15-25.

Clujencele s-au văzut conduse și în debutul setului al patrulea, 3-7, înainte ca diferența să crească la cinci puncte (6-11). Partea secundă a actului a pornit cu Blajul la conducere în mod clar, 7-14, de unde s-a menținut momente bune o diferență constantă de cinci-șase puncte (11-17). Scorul lua proporții, 12-20, după care Universitatea revenea la 17-22, dar Blajul a închis meciul cu 17-25.

Clujencele cedează cu 1-3 și vor juca luni, de la ora 14, cu CS Medgidia.

Ioana Baciu și Francesca Alupei, respectiv Simina Străchinescu pentru „U”, toate cu 9 puncte, au fost principalele realizatoare ale meciului.