Salvarea de la retrogradare pare un vis! „U” NTT devine „lanterna roșie” în Divizia A1

„U” NTT DATA Cluj-Napoca a terminat cu înfrângere, 1-3 (14-25, 21-25, 25-15, 19-25) împotriva celor de la CSU Medicina Târgu Mureș, returul Diviziei A1 la volei feminin. Clujencele intră în grupa locurilor 9-12 cu ultima șansă de salvare în acest sezon.

Clujencele au pornit dezastruos, 0-5, după care au revenit senzațional pentru 5-6. Mureșul s-a desprins iar la cinci lungimi, 7-12, ulterior chiar la 8-14, pentru ca partea a doua din setul inaugural să le aparțină în totalitate (10-21). Universitatea n-a putut atinge nici măcar borna celor 15 puncte, pierzând cu 14-25.

Ultima clasată s-a desprins din start și în actul secund, 3-6 și 4-7, alb-negrele putând egala însă la 8. Au urmat puncte consecutive pentru mediciniste, care au urcat la 8-15, rupând total setul. Deși a venit la patru puncte între, 16-20, Clujul n-a contat pe finalul setului, luat de Târgu Mureș cu 21-25.

Startul cel mai convingător pentru clujence a venit în setul al treilea, început cu 6-3, de unde s-a mers la 9-5. „Studentele” și-au format o diferență confortabilă, de minim 5 puncte pentru acest act, 15-10, partea finală fiind dominată în totalitate, câștigându-se setul cu 25-15.

Setul patru a debutat iar bine pentru „U” NTT, cu 3-1, de unde Mureșul a preluat frâiele cu 4-7. Medicinistele au urcat treptat diferența (8-12), cu o nouă serie pozitivă mergându-se la 9-15. După time-out, Clujul a egalat la 15, dar suflul s-a tăiat rapid și Medicina Tg. Mureș a luat setul cu 19-25, obținând un succes prețios.

Retrogradarea devine, ușor, normalitatea tristă

Adina Stanciu (16) și Simina Străchinescu (12) au adus cele mai multe puncte pentru Universitatea, de la adversare ieșind în evidență în special Sara Pavlovic (21).

„U” NTT preia ștafeta de lanternă roșie a campionatului și în mare proporție devine prima retrogradată, fiind nevoie de o minune (5 victorii din 6 meciuri) în faza grupei locurilor 9-12, unde alături de clujence participă formațiile CSU Belor Galați, FC Argeș Pitești și Medicina Târgu Mureș, primul turneu urmând să se joace la Pitești.