Un nou eșec cu Explorări Baia Mare. Voleibaliștii clujeni cad pe locul 8 înaintea ultimei etape

Universitatea Cluj a pierdut cel mai important meci din ultimul turneu al sezonului, scor 1-3 (24-26, 13-25, 25-23, 20-25) cu Știința Explorări Baia Mare. Clujenii au căzut din nou pe 8 și au nevoie de un miracol în etapa finală ca să termine pe locul 7.

Startul partidei le-a aparținut băimărenilor, care au deschis cu 1-4 și 2-6, clujenii putându-se apropia la două lungimi (6-8). Ulterior preluările au început să funcționeze mai bine și Ciortea a egalat situația, 10-10, însă Baia Mare s-a dus la două puncte, 11-13, pe fondul unor greșeli neforțate la finalizare din partea Universității.

Alb-negrii au trecut apoi în premieră în avantaj, 16-15, pe un atac puternic semnat de Vlad Negrean, Explorări revenind după time-out ceva mai bine și a trecut iar în față, 17-19. Universitatea a găsit drumul egalării (20-20), ba chiar a trecut iar în avantaj la 21-20, cu patru puncte la rând. Maramureșenii au gestionat bine întoarcerea după timpul de odihnă (21-22), setul intrând în prelungiri, unde Baia Mare s-a impus cu 24-26.

Baia Mare conduce ostilitățile în setul secund

Echilibrul din primul set s-a păstrat și în startul celui de-al doilea, miza locului 7 simțindu-se în jocul ambelor combatante. Baia Mare s-a putut desprinde prima (4-8), după ce fusese egalitate la 4, blocând ușor entuziasmul Universității. Clujenii n-au putut replica momentelor mult mai bune ale adversarilor (5-12), existând o stare tot mai mare de nervozitate la „U”, mai ales după setul de debut pierdut la limită. Explorări a intrat cu un avantaj solid în partea finală a setului, 10-17, reușind să-și adjudece și acest act cu 13-25.

Echilibrul revine. Clujenii fac uitat un dezavantaj de șase puncte

Deși au condus în trei rânduri, ultima dată cu 3-2, „studenții” clujeni n-au putut ține avantajul minim pe tabelă și adversarii au întors (3-5), ulterior prinzând o nouă serie de puncte consecutive pentru 4-9. Clujul n-a cedat la fel de ușor ca în actul al doilea, revenind la 7-10, iar apoi cu un as din partea lui Popovici s-a făcut 9-11. Voinea, cu un block pe centru a restabilit egalitatea (11-11), „U” trecând în față la 13-12.

Băimărenii au schimbat tabela în favoarea lor, 14-16, însă nu mult timp și alb-negrii s-au cățărat încet (17-17, 18-18). Ultima turnantă a setului a găsit-o pe Explorări în față (18-20 și 19-21), dar „U” a egalat iar, 21-21, prin blocajul lui Iov. De la 22 egal, Clujul a punctat de două ori în momente cruciale, luând setul în cele din urmă cu 25-23.

Prestație similară cu setul doi

Cu o singură excepție (1-0), maramureșenii au condus ostilitățile în setul patru, unde au început cu un avantaj constant de două puncte (2-4, 3-5, 5-7), după care s-au dus la patru lungimi, 5-9. Diferența s-a majorat la 5-11, seria echipei din Baia Mare fiind oprită cu greu (6-11). Cele 5-6 puncte în favoarea băimărenilor au rămas în mod constant pe tabelă (10-16), setul având o singură favorită. În cele din urmă Știința Explorări a închis cu 20-25.

Prin victoria împotriva Universității, Baia Mare vine iar pe locul 7, cu un punct peste clujeni. Ultima rundă programează meciurile Unirea Dej – Știința Explorări Baia Mare și CS Dinamo București – „U” Cluj, alb-negrii având nevoie de victorie cu Dinamo, plus o înfrângere a băimărenilor cu Dejul (care a deplasat în special juniori), pentru a termina pe 7 actuala stagiune.