Edi Iordănescu distruge mitul „prieteniei” dintre CFR și Sepsi:” Dacă era vreo urmă de relație între cele două echipe sub nicio formă nu se întâmpla ce s-a întâmplat astăzi”

CFR Cluj a pierdut partida de acasă cu Sepsi Sf. Gheorghe cu 1-0 în urma unui gol marcat de slovacul Safranko. Antrenorul feroviarilor a ținut să laude evoluția adversarului și s-a arătat dezamăgit de acest rezultat

Au învins Craiova și FCSB (n.r. Sepsi). Acest eșec a venit în cel mai prost moment pentru noi. Adversarul merită respect pentru că a venit, a jucat, a fost agresiv. Din păcate pentru noi, a fost o zi în care am simțit, dar n-am putut. Am creat prea puține faze spre deloc în prima repriză, am fost pasivi și destul de inexacți la construcție cu foarte multe mingi pierdute și am dat posibilitatea adversarului să fie periculos și să-și creeze ocazii.

Repriza a doua am schimbat , am aruncat tot ce era ofensiv, am terminat cu 3 atacanți, am schimbat și sistemul cu Costache fundaș dreapta. Cu puțină șansă puteam salva un punct pentru că sub nicio formă mai mult nu meritam.

Trebuie să analizăm și să vedem unde am greșit, iar dacă este să vedem și anumite părți bune este că în continuare suntem la mâna noastră și ar mai fi una faptul că a căzut un mit (n.r. presupusa prietenie dintre CFR și Sepsi) în acest meci, a declarat Edi Iordănescu

De asemenea, tehnicianul campioanei României a distrus mitul „prietenie” dintre cele două echipe:

Toată lumea acuza acest mit. De acum înainte lumea trebuie să înțeleagă ce am spus la conferință faptul că CFR a jucat și joacă și va juca până la final toate meciurile pe teren. Dacă era vreo urmă de relație între cele două echipe sub nicio formă nu se întâmpla ce s-a întâmplat astăzi.

Trebuie să avem tărie de caracter să avem personalitate, iar eu sunt primul care va da semnalul de ridicare. N-avem timp să ne plângem de milă. Trebuie să ne ridicăm și să continuăm„, a încheiat Edi Iordănescu