Echilibru între Unirea Dej și SCM Zalău. Returul decide promovata în Liga 2

Unirea Dej și SCM Zalău au încheiat la egalitate, 0-0, în manșa tur a finalei pentru promovarea în eșalonul secund.

Miza partidei și-a pus amprenta asupra jucătorilor, mai ales în prima repriză, destul de săracă în ocazii. Dejenii au ieșit cu altă atitudine de la cabine și au controlat primul sfert de oră din partea secundă, mai ales la nivelul posesiei.

Zalăul și-a trecut în cont câteva ocazii, ca replică, dar în cele din urmă tot Unirea Dej a avut inițiativa pe final, însă balonul n-a intrat în poarta apărată de Miron.

Returul are loc la Zalău sâmbăta viitoare, 29 mai, și Unirea poate promova chiar și cu un egal cu goluri.

Unirea Dej: Raul Papp – Blaj, Roș, Rus, Blaj, Cătinean, Ad. Pop, Kereki, Frăsineanu, Chira, Serediuc. / Rezerve: Farcaș – Georgescu, Sabo, Peter, Andrei Pop, Cocian, Vomir, Bogdan Pop, Al. Papp. Antrenor: Dragoș Militaru

SCM Zalău: Miron – Florin Pop, Vișan, Jalbă, Dulap, Calugher, Onicaş, Logon, Forna, Stanciu, Sergiu Pop. / Rezerve: Andrei Pop – Kis, Duma, Culda, Jula, Ardelean, Cubaş, Petra, Cozma. Antrenor: George Zima