„Studentele”, învinse de CSM București, noua campioană a României. Un singur turneu rămâne de disputat în Liga Florilor

Handbalistele Universității Cluj au pierdut împotriva noii campioane CSM București, 20-28 (8-14), în ultimul meci al turneului de la Sfântu Gheorghe. Clujencele au avut multe minute consecutive în care n-au putut marca, diferența stabilindu-se și din cauza acestui detaliu.

Debutul n-a fost rău pentru Universitatea, care a condus cu 2-1 și a ținut-o pe CSM București mai bine de șase minute fără replică, înainte ca Martin să egaleze. „Tigroaicele” au reușit o serie bună, desprinzându-se la 2-5, Rebeca Necula întrerupând pentru moment elanul CSM-ului, cu gol după 10 minute de partea Clujului.

Atacul universitarelor a suferit în primele 20 de minute, reușindu-se doar 3 goluri, fapt ce a permis fostei câștigătoare de Champions League să își mărească avantajul la cinci lungimi, 4-9 (min. 22). Ofensiva și-a revenit puțin, Raluca Nicolae aducând Universitatea la 8-11, dar ultimul cuvânt l-au avut Pintea și Moisă, pentru 8-14 la pauză. Câteva parade din partea ambilor portari au animat puțin repriza, una modestă per total, jocul semănând cu unul amical, fără ritm ridicat.

Vin încet paradele dintre buturi, dar atacul rămâne modest

Clujencele au pornit cu două goluri în startul reprizei secunde, Ilie și Lazăr modificând tabela pentru 10-14, Carmen Martin fiind cea care a dezghețat tabela ulterior și în dreptul CSM-ului, de la 7 metri (10-15). Florența Ilie n-a putut-o învinge pe Grubisic, dar a făcut-o în schimb cealaltă extremă, Raluca Nicolae, revenindu-se la doar trei goluri între, 12-15.

Țăgean a început tot mai des să închidă poarta, având parade importante care au menținut scorul strâns (13-16), Adi Vasile cerând time-out la jumătatea reprizei secunde. Replica formației din capitală a venit pe măsură și Lazovic, cu două goluri, a mărit ecartul la +5, 13-18.

Încă trei etape până la finalul unei stagiuni cu multe probleme

Universitatea Cluj a revenit pentru scurt timp, 16-19, dar CSMB a refăcut diferența confortabilă, 17-22, grație reușitei Biancăi Bazaliu. În cele din urmă „studentele” au pierdut cu opt goluri, scor 20-28 și au de jucat încă trei partide pe prima scenă, în turneul de la București, ultimul al sezonului (30 mai-3 iunie).

CSM București și-a asigurat un nou titlu după acest joc, revenind pe „tronul” handbalului feminin românesc, după ce SCM Râmnicu Vâlcea câștigase ultimul campionat desfășurat în totalitate.

CSM București – CSU Cluj-Napoca 28-20 (14-8) / Au arbitrat Marian Drăghici și Victor Drăguț (Vrancea), iar observator FRH a fost Vasile Pavel (Buzău)

CSMB: Grubisic, Săndulache – portari; Moisă 9 goluri, Martin 6, Pintea 4, Bazaliu 3, Stoica 2, Lazovic 2, Omoregie 1, Cvijic 1. Antrenor: Adrian Vasile

„U”: Ion, Țăgean – portari; Necula 4 goluri, Lazăr 4, Nicolae 3, Vizuete 3, Cordoș 2, Ilie 1, Șelever 1, Chintoan 1, Demian 1. Antrenor: Sebastian Micola