Capăt de drum în Cupa României! Potaissa, eliminată de Steaua în sferturi

AHC Potaissa Turda s-a oprit în faza sferturilor de finală în Cupa României FAN Courier la handbal masculin, după 34-36 (19-21) împotriva Stelei București.

„Magnificii” n-au prins o primă parte bună, fiind mereu în urma adversarei (excepție la 8-7), Steaua conducând și cu 5 goluri, ajutată și de paradele portarului Bucătaru. Până la pauză însă Potaissa s-a regrupat, apropiindu-se la 19-21.

Turdenii au debutat extrem de bine în repriza secundă, cu 4 goluri în 5 minute (scor 23-21), însă avantajul s-a menținut la Steaua (27-30), care și-a revenit între timp.

Formația pregătită de Horațiu Gal s-a dus în față la 32-31, finalul fiind unul tensionat și cele două echipe au mers cap-la-cap. Steaua s-a aflat la conducere în ultimul minut (34-35), antrenorul Stavrositu cerând la momentul potrivit timp de odihnă, înainte ca Milosevic să piardă posesia. Ulterior s-a acordat o eliminare la banca Potaissei când adversarii erau în amenințare de pasiv.

Steaua a profitat de întrerupere, putând prelungi atacul și l-a finalizat cu gol (Mihalcea), bucureștenii impunându-se cu 34-36. Potaissa Turda se oprește în sferturile Cupei, competiție de la care conducătorii clubului aveau speranțe mai mari, dar totuși termină un sezon excelent, cu medalia de argint în Liga Zimbrilor.

AHC Potaissa Turda – CSA Steaua București 34-36 (19-21) / Au arbitrat Marian Drăghici și Ionuț Drăguț (Vrancea), iar observator FRH a fost Radu Chirvase (București)

Potaissa: Șelaru, Irimuș – portari; Ghiță 8 goluri, Dumitriu 5, Cîntec 4, Dragas 4, Thalmaier 3, Lazăr 2, Szoke 2, Talas 2, Pavel 2, Ghivil 1, Pop 1. Antrenor: Horațiu Gal

Steaua: Bucătaru – portar; Mihalcea 12 goluri, Grbovic 9, Roșu 6, Milosevic 4, Burlacu 2, Khairi 2, Georgescu 1. Antrenor: Marius Stavrositu