„U” Olimpia a încheiat fără înfrângere sezonul în Liga 1! Următorul țel, câștigarea Cupei României

„U” Olimpia Cluj a câștigat ultimul meci din sezonul 2020/2021 al Ligii 1 la fotbal feminin, 4-0 (3-0) cu Piroș Security Arad. Clujencele termină stagiunea fără eșec, având o singură remiză în tot anul (0-0 la Galați, în play-off).

Campioanele au evoluat într-un echipament special (albastru deschis) la Sânicolaul Mic, asemănător celui purtat înaintea semnării colaborării cu Universitatea Cluj.

„Studentele” și-au fructificat ocaziile din prima parte și Carolina Țabur a reușit dubla în decurs de 20 de minute. S-a marcat chiar pentru 3-0 înaintea ultimului fluier din această repriză, Borodi învingând-o pe Bărbosu de la limita careului mic.

Repriza a doua a adus un joc mai modest, în care „alb-negrele” au cedat inițiativa adversarelor, dar fără ca acestea să poată marca. În schimb s-a mărit avantajul clujenceleor, după autogolul lui Balaș (86) dintr-o bâlbăială în defensiva gazdelor, după ce Piroș Security a rămas în 10 oameni. Clujul a învins la final cu 4-0, scor stabilit fără prea mare efort, trupa din Arad ratând și un penalty în prelungirile partidei, prin Ancăș.

Cupa României, ultimul trofeu de adjudecat în această stagiune

„U” Olimpia Cluj termină stagiunea cu 61 de puncte din maximul de 63 și Aradul termină pe poziția a treia în clasament, după ce Heniu Prundu Bârgăului s-a impus cu 7-3 la Fortuna Becicherecu Mic în ultima etapă, obținând medalia de argint.

Arădencele se vor întâlni și miercuri, 2 mai, cu campioanele României, tot pe teren propriu, de data aceasta în semifinalele Cupei României.

Piroș Security Arad – U Olimpia Cluj 0-4 (0-3) / Marcatoare: Țabur (20, 41), Borodi (45+2), Balaș (86, autogol)

Au arbitrat Ioan Boldea (Ciuguzel, Alba – la centru) respectiv asistenții Daniel Nistor (Zlatna) și Claudiu Bogdan (Alba Iulia)

Piroș: Bărbosu – Șuveț, Ancăș, Marcea, Drăgan – Bozian, Răduc – Nazlican, Sucilă, Olariu – Voinea. / Rezerve: Sârbovan, Balaș, Tomescu. Antrenor: Dan Cuedan

„U” Olimpia: Seppi – Beal, Botojel, Cerescu, Vincze – Negrea, Bumbar – Mirea, Țabur, Borodi – Marcu. / Rezerve: Pop, Pânzariu, Oneț, Iancu, Bede. Antrenor: Iulian Szekely