„Dublă” încheiată într-o notă pozitivă pentru Potaissa Turda împotriva Sucevei

Vicecampionii României la handbal masculin au primit vizita celor de la CSU Suceava joi și vineri (19-20 august), în două meciuri de pregătire la Turda.

Potaissa a atins pragul celor 30 de goluri în ambele confruntări, prima fiind mai strânsă pe tabelă în repriza de debut.

Turdenii au trecut cu 30-27 în prima întâlnire cu bucovinenii, după 14-14 la pauză, Gabriel Dumitriu fiind principalul marcator al „magnificilor”, cu 6 reușite.

A doua partidă, de vineri dimineața, a consemnat avantajul Potaissei la pauză, 18-15, pentru ca până la final Suceava să vină la două lungimi, 32-30. De data aceasta, Cristian Ghiță a marcat cele mai multe goluri, 7.

Potaissa Turda urmează să debuteze în Liga Zimbrilor săptămâna viitoare, în fața propriilor fani, cu CSM Vaslui.