Unirea Dej, calificată după prelungiri în disputa cu Gloria Bistrița din „competiția surprizelor”

Formația antrenată de Dragoș Militaru a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Gloria Bistrița în turul III al Cupei României.

Dejenii au deschis primii scorul, prin Angelo Cocian în minutul 20 și s-au aflat la conducere aproape în permanență din acel moment.

Gloria Bistrița a egalat cu zece minute înainte de final prin Marius Curtuiuș, experimentatul fotbalist împingând jocul în prelungiri.

În cele două reprize suplimentare, Unirea Dej a punctat prin Alex Pop și Mircea Manole (dublă), ambii intrați pe parcurs, asta după ce Gloria trecuse inițial în avantaj timp de 5 minute după reușita lui Andrei Gal.

„Panterele roz” s-au impus în cele din urmă cu 4-2 și devin prima echipă din județul Cluj calificată mai departe în Cupa României. Miercuri, 25 august, va urma a doua, după disputa de la Jucu dintre Sănătatea Cluj și Universitatea Cluj, meci ce o să aibă loc fără accesul spectatorilor, după cum a anunțat clubul „studențesc” pe Facebook.

Primul 11 trimis de Dragoș Militaru la Bistrița: R. Papp – Peter, D. Pop, Burdeț, Al. Papp, Al. Blaj, Chira, Meszaroș, Vl. Bogdan, Cocian, Mate. / Rezerve: Chindriș, Toderean, Kereki, I. Rus, Ad. Pop, Cătinean, Cuzdiorean, Manole, Al. Pop.