Academia de Fotbal Viitorul Cluj, la primele puncte în „C”. Rezultatele echipelor clujene în etapa a doua

Runda de la finalul săptămânii din Liga 3, a doua din actualul sezon, a consemnat şi primul derby judeţean. O singură victorie şi o remiză sunt singurele aspecte pozitive pentru formaţiile din Cluj.

Etapa a debutat la Turda, cu un duel spectaculos între Sticla Arieşul şi CS Hunedoara, cei din urmă realizând scorul etapei în seria a IX-a acum o săptămână. Turdenii au debutat excelent în faţa unui adversar cu obiective mari, conducând cu 2-0 după aproape 50 de minute scurse. Ceea ce a urmat pe final însă, poate fi dat uitării de către gazde. Herghelegiu, Simion şi Gomez au întors situaţia de pe tabelă într-un sfert de oră şi Hunedoara a plecat cu toate punctele acasă, 2-3.

Sănătatea Cluj a primit vizita nou-promovatei Viitorul Cluj, tinerii fotbalişti ai academiei cu acelaşi nume fiind la prima deplasare în Liga 3, după debutul ratat de pe teren propriu. Oaspeţii s-au impus la Jucu, prin autogolul lui Oltean şi reuşita lui Roşca, „viruşii verzi” fiind prima victimă a Viitorului.

CFR 2 scoate un punct in extremis. Someşul Dej pierde clar în deplasare

În seria a X-a, ambele formaţii clujene implicate au evoluat în deplasare, atât Someşul Dej, cât şi CFR Cluj II jucând în Bihor.

Misiunea mai dificilă le-a aparţinut „feroviarilor”, care s-au întâlnit cu viitoarea adversară a Universităţii Cluj în Cupa României, CAO Oradea. Bihorenii şi-au respectat statutul, deschizând scorul prin Lezeu, dar CFR a egalat pe final de joc, în minutul 90, graţie reuşitei lui Darius Stănilă. Echipa secundă a campioanei României începe astfel într-o notă bună eşalonul terţ, cu 4 puncte din 6 posibile, rămânând pe poziţia a treia.

Nu la fel de norocoasă se poate declara Someşul Dej, care a condus doar trei minute pe terenul celor de la Lotus Băile Felix, după golul lui Denis Hordouan. Gazdele disputei au trecut în avantaj la puţin timp după reluare, în cele din urmă terminându-se 1-4, rezultat în urma căruia dejenii sunt momentan „lanterna roşie” a seriei.

Rezultatele și marcatorii:

Seria a IX-a

Sticla Arieşul Turda – CS Hunedoara  2-3 (1-0) – Claudiu Vereș (14), Flavius Budin (48) / Andrei Herghelegiu (66), Petre Simon (70), Rafael Gomez Garutti (80)

Sănătatea Cluj – Viitorul Cluj  0-2 (0-1) – Raul Oltean (autogol, 4), Alexandru Roșca (75)

Seria a X-a

Lotus Băile Felix – Someşul Dej  4-1 (1-1) – Mădălin Popa (17), Vlad Costea (48), Andrei Făgărășanu (51), Claudiu Codoban (82) / Denis Hordouan (14)

CAO 1910 Oradea – CFR Cluj II 1-1 (0-0) – Alex Lezeu (56) / Darius Stănilă (90)