Turda a avut mult de muncit pe terenul Alexandriei. Vicecampionii au şase puncte după două etape

Potaissa Turda a câştigat şi în cadrul primei deplasări din noul sezon al Ligii Zimbrilor, la capătul unui meci deloc uşor la Alexandria, scor 28-26.

Turdenii au avut de tras serios încă din start, ducându-se la cel mult trei reuşite depărtare pe terenul teleormănenilor, 10-7, la jumătatea primei părţi.

Mocanu şi Hebo au ţinut nou-promovata aproape, după care o serie foarte bună finalizată cu lui Talas şi Pavel, Potaissa s-a desprins la 15-10. Gazdele aveau să fie mai atente pe atac în finalul reprizei, Mazilescu stabilind scorul pauzei, 16-13.

Alexandria nu lasă Turda să se relaxeze prea mult

Avantajul de cinci goluri s-a repetat pe parcursul părţii secunde (21-16), dar Rome Hebo a contribuit decisiv la revenirea Alexandriei, 21-20 cu puţin peste 10 minute rămase.

Linia de 9 metri a „magnificilor” şi-a făcut treaba în ultima turnantă a partidei, construindu-se un ecart de trei goluri, din care nou-promovata a putut tăia până la 28-26 la ultima sirenă.

Turda are două victorii în acest debut de sezon, fiind momentan pe poziţia secundă, după Dinamo, dar cu un golaveraj mai modest. Etapa viitoare, pe terenul vicecampionilor soseşte Dobrogea Sud Constanţa, după perioada de pauză datorată acţiunilor echipei naţionale.

CSM Alexandria – AHC Potaissa Turda 26-28 (13-16) / Au arbitrat Adrian Nacu şi Adrian Rucoi (ambii din Mureş), iar observator FRH a fost Gigi Antonescu (Argeş)

Alexandria: Varo – portar; Hebo 8 goluri, Voicu 4, Mocanu 3, Mazilescu 3, Oancea 2, Aungurenci 2, Dobrincu 2, Roșca 1, Hoinaru 1. Antrenor: Constantin Ștefan.

Potaissa: Șelaru – portar; Dumitriu 6 goluri, Pavel 4, Ghivil 4, Lazăr 4, Thalmaier 4, Ghiță 3, Cîntec 1, Dragas 1, Talas 1. Antrenor: Horațiu Gal.