Handbaliştii clujeni au suferit a treia înfrângere consecutivă în Liga Zimbrilor

Universitatea Cluj a cedat pe teren propriu în faţa echipei HC Buzău, scor 24-29 (10-15), într-un meci contând pentru etapa a 4-a din Liga Zimbrilor. Ardelenii ajung la trei eşecuri consecutive, după ce precedentele două înfrângeri din ultima perioadă au venit pe teren străin.

Ionuţ Ramba a deschis seria golurilor, însă „U” s-a văzut întoarsă cu patru goluri la rând (1-4). Janja Vojvodic şi Dragoş Iancu au apropiat scorul, ţinut apoi în proporţii normale de Cătălin Fodorean (4-7).

Buzăul s-a desprins iar, profitând acum şi de cinci minute fără gol din partea clujenilor şi Sergio Barros a punctat de la 7 metri pentru 4-11. Ramba, Kereki, Alex Coman şi Călin Hossu au rupt tăcerea pe atac, Universitatea venind la patru lungimi în spate. Ultimul gol al reprizei l-a reuşit portarul Babasafari, la cabine intrându-se cu 10-15.

Ecartul a sărit la 7 goluri nu după mult timp, 14-21, Vuk Milosevic şi Shahoo Nostrati ajutând formaţia din Crâng să meargă chiar la +9, scor 17-26. În ultimele 10 minute, „U” a terminat cu un parţial mai bun, reducând din diferenţă până la 24-29.

Alb-negrii se menţin pe locul 11 în clasament după această rundă, având un joc în plus faţă de urmăritoare, toate cele trei echipe de sub Universitatea necunosând gustul victoriei. Etapa viitoare programează derby-ul judeţean cu Potaissa Turda (3 octombrie, ora 18.00, pe terenul vicecampionilor).

Universitatea Cluj – HC Buzău 2012 24-29 (10-15) / Au arbitrat Dorinel Gurbina şi Emilian Stanciu (ambii din Caraş-Severin), iar observator FRH a fost Ion Aldica (Bistriţa-Năsăud)

„U”: Apostu, V. Coman – portari; J. Vojvodic 8 goluri, Ramba 5, Fodorean 4, Hossu 2, A. Coman 1, Iancu 1, Dedea 1, Kereki 1, Putnoky 1. Antrenor: Vladimir Vojvodic

Buzău: Manole, Crăciunescu, Babasafari 1 gol – portari; Sergio Barros 8 goluri, Glendza 7, V. Milosevic 5, Mironescu 3, Nostrati 2, Dumitrana 1, Broască 1, Bejinariu 1. Antrenor: Pero Milosevic