„Studentele” s-au impus și cu Timișoara! Aproape 50 de goluri au înscris handbalistele Universității Cluj

Universitatea Cluj s-a impus categoric în etapa a 4-a din Divizia A la handbal feminin, scor 47-25 (23-7) cu CSU Universitatea de Vest Timișoara. Clujencele sunt pe locul secund în clasament în acest moment.

Alb-negrele au deschis excelent meciul, 7-1, stabilind aproape din primele minute soarta învingătoarei, bănățencele înscriind doar de trei ori în primul sfert de oră. Diferența a crescut treptat, ajungându-se întâi la +10, după care la +16 la pauza meciului.

Avantajul de partea Clujului s-a mărit în continuare, ardelencele terminând partida cu aproape 50 de goluri marcate. Scorul final a fost 47-25, un succes clar, al treilea din campionat din tot atâtea meciuri disputate.

Etapa viitoare, la mijlocul lunii octombrie, „U” Cluj are derby cu echipa secundă a Gloriei Bistrița, formația ce conduce clasamentul în seria B a Diviziei A.

CSU Cluj-Napoca – CSU Universitatea de Vest Timișoara 47-25 (23-7) / Au arbitrat Dacian Chiriac și Daniel Vlasa (ambii din Bistrița-Năsăud)

„U”: Țăgean, Dumanska – portari; Șerban 7 goluri, Gherghe 6, Orșivschi 6, Nichitean 5, Lupașcu 5, Stana 4, Cordoș 3, Demian 3, Bărbos 3, Bazon 2, Zegrean 2, Moisin 1. Antrenori: Mihaela Ani-Senocico, Ioan Ani-Senocico

CSUV Timișoara: Tulbure – portar; Bobu 5 goluri, Bărboi 5, Ludwig 3, Dalea 3, Voicu 2, Sîrbu 2, Loi 2, Biró 2, Drăgan 1. Antrenor: Sorinel Voicu