Unirea Dej, învinsă de Chiajna dintr-un penalty

Unirea Dej a pierdut la limită în deplasarea de la Chiajna, pe terenul Concordiei, unicul gol venind din penalty, în prima repriză. Dejenii își continuă programul complicat, runda viitoare, la mijlocul lunii octombrie, urmând să joace acasă cu FC Hermannstadt.

Ilfovenii au fost mai prezenți în prima repriză, una modestă per total, ocazii timide fiind semnate de Anghelina și Biceanu. Daniel Pop a comis apoi un henț în propriul careu, dictându-se un penalty în favoarea Concordiei și Younes Hamza l-a bătut pe Răilean (1-0).

Prima ocazie mai serioasă pentru Unirea a venit în partea secundă, prin Ionuț Rus, care a tras pe lângă poartă, la colțul lung (55). În fine, Manole a șutat pe poartă (85), Silveanu respingând și ulterior Alex Pop a trimis cu boltă, dar balonul a aterizat pe plasa porții.

Tabela nu s-a modificat până la ultimul fluier și Unirea Dej suferă al doilea eșec consecutiv și poate cădea până pe locul 13 la finalul etapei a 9-a. De cealaltă parte, Concordia Chiajna a urcat pe primul loc în Liga 2, cel puțin până joacă Petrolul Ploiești.

Etapa viitoare, la mijlocul lunii octombrie, la Dej sosește o altă candidată la promovare, FC Hermannstadt.

Concordia Chiajna – FC Unirea Dej 1-0 (1-0) / Marcator: Younes Hamza (34, penalty)

Au arbitrat Valentin Naidin (la centru – Turnu Măgurele) respectiv asistenții Erchian Ionus (Medgidia) și Mihai Marian Ionescu (Suseni – Argeş)

Concordia Chiajna: Silveanu – Borța, Palmeș, Marc, Ct. Alexe – Codrea, Biceanu (Deac ’89) – Dușmanu (Piper ’89), Anghelina (N. Popescu ’61), Lazăr (Llullaku ’61) – Hamza (Voicu ’80). Antrenor: Claudiu Niculescu

Unirea Dej: Răilean – I. Rus, Kereki, D. Pop, Roș – Cătinean – Ad. Pop (Fl. Blaj ’84), Al. Militaru, Cocian (Frăsineanu ’78), Manole – Al. Pop. / Rezerve: Chindriș – Al. Papp, Al. Blaj, Chira, Vlad Bogdan, Peter, P. Popescu. Antrenor: Dragoș Militaru