U-Banca Transilvania a deschis Grupa G din Basketball Champions League cu un succes mare în fața fostei câștigătoare de EuroCup, Darussafaka Tekfen Istanbul, scor 66-60, într-un meci în care apărarea echipei lui Silvășan a funcționat perfect. Este primul succes pentru U-BT în grupele BCL, unde participă în premieră!

U-BT: Richard – Stewart – Guzman – Bircevic – Stipanovic

Darussafaka: Caupain Jr. – Pineiro – Ozdemiroglu – Boothe – Olaseni

Primele două atacuri de ambele părți s-au terminat cu greșeli, neajungându-se la aruncare, cei care au deschis scorul fiind turcii, prin Caupain din fața lui Stewart, de la semi-distanță, avantaj dublat apoi de Pineiro pe stop shoot dintr-o repunere (0-4). Elijah Stewart a deschis banca pentru U-BT, însă ardelenii au comis deja 5 turnovers în nici trei minute disputate, egalarea venind din mâinile lui Stipanovic (4-4), cu un lay-up elegant.

Avantajul turcilor a urcat în premieră la două posesii, Boothe înscriind după o piruetă în paint-ul clujean (4-9). Hogue a furat o minge importantă pe atacul advers, mergând cu faza până la capăt (6-10), ulterior Patrick Richard fiind trimis la linia liberelor, unde și-a împărțit perechea aruncărilor.

În ciuda revenirii gazdelor, Darussafaka a găsit rapid drumul spre desprindere, Caupain evitând defensiva Clujului pentru 9-15. Bircevic și-a intrat în rol, mai întâi cu un capac aplicat lui McCullough, apoi cu o treiță (14-15), sfertul inaugural terminându-se cu 14-21, scor stabilit de buzzer beater-ul lui Sinan Güler.

Defensiva clujeană e de netrecut în mai bine de jumătate din sfertul secund

Richard și Stewart au deschis bine sfertul secund, cu un parțial de 4-0 pentru U-BT și avantajul vizitatorilor a scăzut la doar trei puncte, Selcuk Ernak solicitând time-out (18-21). Dacka a arătat bulversată în această perioadă, Stewart fiind principala „gură de foc” pe atac (20-21), Ozdemiroglu ratând chiar și singur cu panoul, în cele din urmă U-BT preluând în premieră conducerea cu 5:39 până la pauză, după un joc colectiv excelent ce i-a implicat pe Watson, Stipanovic și Bircevic.

Nathan Boothe a reușit în cele din urmă să oprească seceta pe atacul turcilor, cu un hookshot la 22-23, replica venind câteva atacuri mai târziu de la Stewart, from downtown (25-23). Darussafaka a revenit la conducere, Dogan izbutind să înscrie în timp ce a fost faultat, dar și-a ratat and-one-ul (25-27), același procedeu repetându-l și Pat Richard, pentru 27 egal. Ambele combatante și-au trecut în cont noi puncte, U-BT intrând la cabine cu 32-31, Stewart căpăcindu-l pe Pineiro la ultima fază.

Repriza lui Stewart! Americanul, singurul în double digits la pauză

Elijah Stewart (13) și Nathan Boothe (9) s-au remarcat în primele 20 de minute la nivelul punctelor marcate, clujenii aruncând marginal mai bine (66-50%). Ambele echipe au stat dezastruos de la distanță (16-11%), dar și la capitolul posesiilor pierdute, ajungându-se în total la 21 de turnovers în două sferturi.

Darussafaka comite prea multe greșeli și U-BT profită, pentru a lua un avantaj de trei posesii

Clujenii s-au menținut la conducere în debutul reprizei secunde, Guzman și Richard fiind responsabili cu punctele, 37-33, defensiva făcându-și treaba atât pe atacurile poziționale, cât și pe tranziție. „Petrică” și-a dus formația în premieră la +6 pe tabelă, scor 39-33, cu două libere precise, Ozdemiroglu replicând pe atacul următor de la distanță.

Turcii s-au ținut scai de ardeleni, Güler și Boothe înscriind pe faze rapide (42-40), Stewart și Richard ratându-și aruncările de la distanță, iar ulterior Guzman trimițându-i o pasă mult prea în spate lui Stewart, posesie de care Dacka n-a profitat. Richard și-a condus echipa la +7, din fața lui Olaseni și la câteva secunde distanță, pe o intercepție reușită de Watson, U-BT s-a desprins la 49-40, coș Elijah Stewart. Oaspeții au tăiat din ecart (51-47), însă Clujul a rămas în avantaj la intrarea în sfertul decisiv, 53-47, apărarea pe ultimul atac al adversarilor fiind excelentă.

Elevii lui Silvășan se apără excelent și punctele pe atac vin când este nevoie

Alb-negrii n-au fost departe să meargă la 10 puncte în față, Gabriel Olaseni respingând acest lucru la 55-47, după care pivotul britanic și-a transformat libera suplimentară pentru and-one (55-50). Ecartul avea să crească din nou la trei posesii, Bircevic și Richard finalizând cu lay-up (59-50). Defensiva a continuat să-și facă treaba, pressing-ul agresiv al clujenilor în multe momente forțând Darussafaka să comită multiple greșeli individuale.

Stipanovic a punctat de la linia de fault, urcând-o pentru prima dată pe U-BT în double digits, 61-50, ulterior venind momentele mai bune din partea oaspeților, Pineiro punând cinci puncte consecutive pe tabelă (61-55). Scorul a înghețat aproape două minute, până la o intercepție semnată de Caupain Jr (63-57), Stipanovic răspunzând cu un dunk pe următorul atac.

Guzman a interceptat o minge decisivă pe un atac al turcilor la 65-58, în cele din urmă Clujul impunându-se cu 66-60, pentru a-și continua seria victoriilor din acest debut de sezon. Etapa viitoare, U-BT merge în Italia, pe terenul celor de la Happy Casa Brindisi (18 octombrie, ora 21.30), în prima deplasare din Grupa G.

Stewart și Richard, liderii învingătorilor

Elijah Stewart a terminat cu 18 puncte și 6 recuperări, fiind principalul marcator al disputei, urmat de Patrick Richard (17 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive, 2 intercepții) și Dustin Hogue (9 puncte, 8 recuperări). Nathan Boothe (14 puncte, 5 recuperări), Gabriel Olaseni (9 puncte, 8 recuperări) și trio-ul Pineiro-Ozdemiroglu-Caupain Jr, toți cu 8 puncte, au fost liderii celor de la Darussafaka.

One thought on “Apărarea a contat decisiv la final! U-BT a debutat cu victorie în grupele Basketball Champions League

1. Татьяна octombrie 17, 2021 at 2:32 pm

Alb-negrii au nceput crispat partida ?i au comis patru gre?eli consecutive. De partea cealalta, Caupain ?i Pineiro au dus-o pe Darussafaka la 4-0. Totu?i ?i turcii au parut sa aiba emo?ii, iar U-BT a profitat de acest aspect ?i a egalat, prin Stewart ?i Stipanovic. Jocul ofensiv al clujenilor a continuat sa sufere iar, la jumatatea actului decisiv, tabela arata un avantaj de ?ase puncte n favoarea oaspe?ilor: 10-4. Revenit pe teren pentru prima oara dupa confruntarea cu Fribourg Olympic, Dustin Hogue a facut o intercep?ie ?i a nscris pe contraatac. Aceasta faza a revitalizat ntr-o mica masura apararea gazdelor, care s-au apropiat la un punct de adversari. Au urmat, nsa, o tripla ?i un lay-up reu?ite de americanii lui Darussafaka ?i Mihai Silva?an s-a vazut nevoit sa ceara time-out. n prima faza, elevii sai au raspuns foarte bine, dar finalul de sfert a apar?inut baie?ilor lui Selcuk Ernak, care au intrat la prima pauza cu scorul de 21-14.