ACS Volei Turda a pierdut „scurt” la Blaj

ACS Volei „Cristina Pîrv” Turda a cedat pe terenul vicecampioanei României, CSM Volei Alba Blaj, cu 0-3 (16-25, 15-25, 15-25), într-un meci contând pentru etapa a doua din Divizia A1 la volei feminin.

Turdencele s-au ținut aproape doar la primele mingi în setul inaugural, de la 3-3 Blajul distanțându-se la 10-3 și apoi 15-7. Fosta campioană a continuat să mărească diferența, ajungându-se la 21-12, actul terminându-se apoi cu 25-16.

Debutul în setul secund a fost mai modest pentru Turda (0-5 și 1-9), Alba Blaj ducându-se la 15-5 și nu la mult timp după aceea la 19-6. Finalul actului a devenit o simplă formalitate, deși clujencele au pus mai bine de 10 puncte pe tabelă, scorul arăta 25-15.

Setul al treilea a pornit la fel de bine pentru fosta finalistă de Liga Campionilor (10-3), după care ecartul a scăzut la trei lungimi în unele rânduri, ultima dată la 14-11. Turda a cedat total de la 19-14, din acel moment reușind un singur punct până la final și setul s-a terminat din nou cu 25-15.

Carmen Arniceru și Carla Castiglione au pus câte 6 puncte pentru Turda, în timp ce Roxana Roman a terminat meciul cu 12 puncte strânse din tabăra gazdelor.

Etapa viitoare ACS Volei Turda primește vizita unui alt adversar incomod, CSM Lugoj