România câștigă cu Peru și merge mai departe în Cupa Davis. A fost ultimul meci pentru Horia Tecău

România a câștigat fără drept de apel partidele cu echipa națională a Perului 3-0, după ce în ultima confruntare Copil și Tecău au trecut la dublu de perechea Galdos/Huertas del Pino 4-6 6-3 6-2 după o oră și 45 de minute.

Primul set al confruntării a fost câștigat în mod surprinzător de perechea Galdos/Huertas del Pino 6-4 după aproximativ 38 de minute. Pentru Tecău și Copil, primul set a fost un duș rece, care i-au făcut pe cei doi să joace mai determinat și să-și adjudece cu ușurință următoarele două acte cu 6-3 în 28 de minute și 6-2 în 39 de minute.

Cu această victorie România intră în play-off-ul pentru turneul final al Cupei Davis, care se va desfășura în decembrie 2022. Acesta a fost ultimul meci pentru Horia Tecău, care și-a anunțat în urmă cu o săptămână retragerea în timpul ATP Finals.