„U” Cluj – FC „U” Craiova, vineri seara, ora 21:30! Au trecut peste 11 ani de la ultima întâlnire dintre cele două formații

Universitatea Cluj va înfrunta formația FC Univ. Craiova 1948, în această seară, de la 21.30, într-un meci din etapa a 9-a Ligii I, partidă care se va juca la Mediaș datorită suspendării terenului de pe Cluj Arena.

„Studenții” clujeni nu au nicio victorie în acest sezon competițional al Superligii, având trei puncte obținute în urma a trei egaluri și șase înfrângeri.

Alb-negrii vin după eșecul cu Rapid din Giulești, scor 1-0, în timp ce U Craiova 1948 a câștigat ultima etapă pe teren propriu cu 1-0 împotriva formației Sepsi OSK.

Ultima întâlnire dintre cele două echipe a fost acum 11 ani și 5 luni, iar acestea s-au întâlnit de 60 de ori în cele 30 de sezoane de dispute directe în primul eșalon al fotbalului românesc, bilanțul fiind favorabil echipei craiovene. Au fost 16 victorii pentru „U” Cluj, 13 remize, 31 de victorii pentru Univ. Craiova, golaveraj 60-97.

Prima întîlnire dintre cele două echipe studențești a avut loc acum 58 de ani, pe vremea cînd ambele echipe se numeau Știința și a consemnat cea mai netă victorie a Universității Cluj în disputele cu Universitatea Craiova. A fost un 5-0 sec în sezonul 1965-1966, prin golurile marcate Mihai Adam (dublă), Mircea Neșu, Ion Mureșan, Alexandru Vasile.

Ultima întâlnire dintre cele două Universități a avut loc în 18 aprilie 2011, tot la Mediaș, dispută încheiată cu victoria Unversității din Cluj, scor 3-0, prin golurile marcate de Sebastian Cojocnean, autor a unei duble în prima repriză și Vlad Morar, gol marcat în prelungirile partidei. Ce bine ar fi să fie la fel și în această seară!

Bilanțul întâlnirilor pe terenul propriu al Universității Cluj / 15 victorii pentru “U”, 6 egaluri, 9 victorii pentru Univ. Craiova, golaveraj 48-27 pentru Cluj. La Craiova, “U” Cluj a obținut o singură victorie și 7 rezultate de egalitate în cele 30 de jocuri. Cea mai severă înfrîngere “U” Cluj în capitala Olteniei, a fost un 0-7 în sezonul 1980-1981.

Doar patru meciuri au fost fără gol marcat în cele 60 de dispute directe din Liga 1 / un 0-0 la Cluj (sezonul 1979-1980) și trei de 0-0 la Craiova (sezoanele 1966-1967, 1987-1988, 1995-1996)

Cele două echipe s-au mai întîlnit de patru ori în Cupa României. De trei ori din postura de prim divizionare (toate în sferturile de finală / 1-5 la Timișoara în 1974, 0-2 la Craiova și 3-2 la Cluj, în dubla tur retur din 1993, în anul cînd Craiova avea să cîștige trofeul) și o dată în 2019, 3-2 după prelungiri pentru “U”, cu echipa clujeană din postura de divizonară secundă, iar cea olteană, componentă a Ligii a 3-a.

“U” Cluj și Univ. Craiova s-au mai întîlnit o singură dată în Liga 2, serie unică, în sezonul 2020-2021, scor 1-0, pentru Cluj, gol marcat de Alex Pop.

Așadar, în această seară va avea loc întîlnirea oficială cu numărul 66 dintre Universitatea Cluj și Universitatea Craiova în cele trei competiții interne, Liga 1, Cupa României, Liga 2.

De asemenea, 37 de jucători (36 de la “U” și unul de Univ. Craiova, Ivan / un autogol) au marcat 60 de goluri (48 în meciuri pe teren propriu, 12 în deplasare) pentru “Șepcile roșii” în cele 60 de jocuri din prima ligă contra Univ. Craiova.