QATAR 2022. Brazilia se califică fără probleme în sferturile Campionatului Mondial

Luni, de la ora 21:00, a avut loc optimea de finală dintre Brazilia și Coreea de Sud.

Brazilienii au avut o primă repriză de vis, cea mai bună a lor la actuala ediție. Vinicius a deschis scorul după doar șapte minute, reușind primul său gol la un Mondial. Patru minute mai târziu, Neymar și-a trecut și el numele în premieră pe lista marcatorilor la actualul turneu final, printr-un penalty. Golgheter-ul sud-americanilor în Qatar, Richarlison, a dus scorul la un neverosimil 3-0, în minutul 29. După o fază superbă, în minutul 36, Paqueta stabilit scorul pauzei cu un șut din prima. 4-0 și meciul era jucat.

A doua repriză a fost mult mai echilibrată, brazilienii fiind mai puțin interesați de atac, în timp ce sud-coreenii căutam să spele rușinea din prima repriză. Până la urmă, în minutul 76, asiaticii au înscris golul de onoare printr-o torpilă a lui Seung-Ho Paik.

Meciul s-a terminat fără alte mari ocazii, singurul lucru de remarcat fiind acela că în minutul 80, selecționerul Braziliei, Tite, l-a introdus pe al treilea portar al formației, Weverton, în teren.

Brazilienii i-au dedicat victoria legendarului Pele, care trece prin momente grele zilele acestea.

În sferturi, Selecao va juca împotirva Croației, vineri de la ora 17:00.