Derby la final de an! FCSB – CFR, duelul celor mai în formă echipe din Superliga

CFR Cluj și FCSB vor disputa meciul restant din etapa cu numărul 9, joi, 15 decembrie, de la ora 20:00. Partida care a fost amânată înaintea debutului celor două echipe în grupele Conference League, va avea câteva absențe notabile. Compagno și Olaru sunt incerți după ce s-au accidentat reciproc în meciul cu Chindia, iar CFR Cluj se înfruntă cu un val de viroză, mai mulți titulari riscând să nu poată juca meciul de mâine seară.

În urma unui șir de patru victorii consecutive, CFR Cluj s-a împiedicat la Botoșani după ce a condus până în minutul 90. Un moment de neatenție a costat echipa lui Dan Petrescu toate cele trei puncte, care o puteau apropia la doar o lungime de liderul Farul. Clujenii deschiseseră scorul prin Lovro Cvek în minutul 28 dar noua echipă a lui Flavius Stoican a reușit egalarea în primul minut de prelungiri. Andrei Dragu a împins mingea în poartă după ce Mihai Roman a nimerit bara. Astfel feroviarii nu au profitat de înfrângerea Farului la Sibiu, iar locul 1 la finalul anului a rămas un obiectiv greu de îndeplinit.

Într-o formă excelentă și cu un nou antrenor pe bancă, FCSB țintește o victorie în fața marii rivale, care ar apropia-o la 3 puncte de aceasta. Primul meci direct dintre cele două echipe din acest sezon ar putea să fie ratat de doi jucători exponențiali, Darius Olaru și Andrea Compagno. Cei doi s-au accidentat reciproc în ultimul meci, împotriva Chindiei nemaiputând să continue partida. Cu 5 victorii consecutive în campionat, FCSB are cea mai bună formă dintre echipele Superligii.

Ultimul meci direct dintre ele două a avut loc la Buzău, în ultima etapă a play-off-ului sezonului anterior. Cu CFR deja campioană, FCSB a reușit să se impună clar în fața unei echipe încropite a clujenilor. Fără Dan Petrescu pe bancă feroviarii au pierdut cu 1-3 golurile fiind marcate de Adrian Șut(de două ori), Octavian Popescu respectiv Kristian Dimitrov.

FCSB – CFR se joacă miercuri, 15 decembrie de la ora 20:00, pe Arena Națională.