CFR Cluj pierde în fața noii campioane pe teren propriu dar termină sezonul pe podium și va juca în barajul pentru Europa!

CFR Cluj a fost învinsă, scor 1-2, de Farul Constanța, pe teren propriu în ultima etapă a play-off-ului Superligii, meci decisiv pentru calificarea la barajul european contra celor de la FCU Craiova. Cealaltă echipă olteană, CSU Craiova a fost la fel de neinspirată, pierzând la rândul ei în fața lui Sepsi, într-un meci disputat la aceeași oră.

Cu gândul la Europa, clujenii au pus stăpânire pe meci din primele minute reușind să pună în pericol poarta lui Alexandru Buzbuchi în minutul 2 prin Lovro Cvek. Croatul a reluat peste poartă o centrare a lui Alin Fică. Nu a trecut mult până când feroviarii să deschidă scorul. Daniel Bîrligea, poate cel mai bun jucător al CFR-ului din acest play-off, a ieșit din nou în evidență cu o acțiune superbă încheiată cu finalizare la firul ierbii pentru 1-0. Claudiu Petrila a fost aproape de a dubla avantajul în minutul 26, după o cursă pe lângă fostul CFR-ist, Ionuț Larie. Extrema lui Dan Petrescu nu a reușit să finalizeze pe spațiul porții cu piciorul stâng.

O greșeală copilărească a lui Nana Boateng în minutul 42 a condus la un gol minunat marcat de Louis Munteanu. Atacantul împrumutat de la Fiorentina a marcat cu un șut plasat din afara careului al treilea său gol în Gruia din acest sezon. La doar un minut, Cristi Manea a făcut henț în careu dat CFR-ul a fost salvat de al ei portar, Simone Scuffet, care a apărat execuția destul de slabă a aceluiași Munteanu.

Defensiva lui Dan Petrescu a greșit și în repriza secundă acordând al doilea penalty Farului în minutul 60. Andrei Burcă l-a faultat pe Munteanu, care a transformat de această dată și și-a dus echipa dobrogeană în avantaj. Clujenii au dat replica prin Boateng, care a izbit bara cu un șut în forță. Din bară , mingea a sărit la Petrila, care nu a putut să intre în contact cu ea irosind o șansă extraordinară de egalare. În minutul 73, Emmanuel Yeboah a surprins cu un șut puternic din afara careului, scos de Buzbuchi. Ardelenii au forțat până la final dar nu au reușit nici măcar să marcheze golul egalizator.

Norocul fostei campioane a fost că nici Universitatea Craiova nu a fost mai inspirată pe teren propriu împotriva câștigătoarei Cupei României, Sepsi, care a câștigat cu un gol în ultimul minut. Finalul jocului a adus scene inexplicabile cu Dan Petrescu și Andrei Burcă, foarte nervoși, fundașul CFR-ului primind cartonaș roșu din cauza protestelor. Astfel CFR Cluj va juca împotriva celor de la FCU Craiova în barajul pentru Conference League fără principalul fundaș central.