„U” Cluj a realizat primul transfer al iernii în ultima zi din 2024. Portarul care a impresionat la Corvinul Hunedoara a semnat cu „Șepcile roșii”

În ultima zi a anului 2024, liderul la zi al Superligii, FC Universitatea Cluj, a realizat primul transfer din această iarnă. Este vorba de portarul Ștefan Lefter (20 ani) care a impresionat la Corvinul Hunedoara.

Ștefan Lefter a semnat un contract valabil pe 4 ani ani jumătate cu Universitatea Cluj.

Unde a făcut portarul de 20 ani primii pași în fotbal

Născut pe 18 noiembrie 2004 la Iași, Lefter a început fotbalul la grupele de juniori ale celor de la Rapid București. În vara lui 2020 a fost împrumutat la Corvinul Hunedoara, pentru ca trei mai ani târziu, să fie transferat definitiv de către hunedoreni.

Sezon magic pentru Corvinul și Lefter

Sezonul 2023-2024 a fost unul de vis pentru noul portar al Universității și echipa sa. Acesta a evoluat în 13 partide din sezonul regular al ligii secunde, reușind să păstreze poarta intactă de 4 ori. În play-off, în șase meciuri în care a fost folosit, a primit doar patru goluri.

Mai mult decât atât, Ștefan Lefter a fost om de bază în aventura Corvinului din Cupa României. Tânărul portar a fost integralist în șase dintre cele opt meciuri jucate de hunedoreni până la câștigarea trofeului, încasând doar două goluri până în finală, în meciurile câștigate categoric cu Jiul Petroșani (4-1, în turul al treilea) și Voluntari (3-1, în semifinale). În finala Cupei României de la Sibiu, împotriva Oțelului Galați, a salvat două lovituri de la 11 metri, parând în fața lui Pablo Gaitan și Joao Lameira și facilitând drumul formației sale către trofeu și un loc în preliminariile europene.

Drumul european în tricoul Corvinului

Parcursul hunedorenilor din preliminariile Europa League, ulterior Conference League, i se datorează în mare măsură și portarului Lefter. După ce au trecut de Paksi (4-2, la general), cei de la Corvinul au fost eliminați în turul secund al Europa League de către Rijeka (1-0, la general). Lefter a fost titular în toate aceste patru partide, fără a primi gol în două dintre ele. Corvinul a întâlnit, mai apoi, formația kazahă Astana, în turul trei preliminar din Conference League și a fost eliminată cu scorul general de 8-2.

O treime din meciuri fără gol primit în actualul sezon

Stagiunea 2024-2025 l-a regăsit tot pe Ștefan Lefter drept titular incontestabil în poartă hunedorenilor. În cele 15 partide jucate în liga secundă, Lefter a reușit să păstreze poarta intactă de cinci ori.

A prins 4 meciuri în naționala U20 a României

Evoluțiile bune din poarta Corvinului ale lui Ștefan Lefter au atras atenția și selecționerului naționalei U20 a României, Costin Curelea. Lefter a debutat în această reprezentativă în egalul cu Polonia din 26 martie 2024 din cadrul competiției U20 Elite League, fiind introdus pe parcurs. Mai apoi, a fost titular și integralist în meciurile din luna septembrie, cu Germania și Anglia, din aceeași întrecere. Cea mai recentă apariție a lui Lefter sub tricolor datează din 19 noiembrie, când a fost introdus de pe bancă în partida cu Italia.

Lefter urmează studii superioare, pe lângă cariera de fotbalist

În ciuda programului aglomerat din cariera unui sportiv, Ștefan Lefter acordă o importanță sporită și progresului său educațional. La data de 1 octombrie 2024, a început cursurile la Facultatea de Inginerie din Hunedoara, unul din visurile sale fiind acela de a ajunge inginer.

sportulclujean

Learn More →

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *