Momentan sub Dinamo. Potaissa Turda pierde primul derby cu „dulăii”

Startul celui de-al doilea turneu de sală din Liga Zimbrilor, tot la Sfântu Gheorghe, a propus un duel pentru titlu, în înfruntarea dintre Turda și Dinamo, meci terminat cu victoria bucureștenilor.

În ciuda deschiderii scorului, prin Răzvan Pavel, Potaissa a fost nevoită să alerge după rezultat din primele minute. Dinamo s-a desprins inițial la 3-6, pentru ca mai apoi „magnificii” să egaleze situația, 6-6.

Echilibrul s-a menținut în prima repriză, cu un plus de partea „dulăilor”, care au avut mereu puterea să se desprindă la două sau trei goluri.

Aflată în dublă inferioritate numerică în secundele de final ale primei părți, Potaissa a produs o mică surpriză prin revenirea la un gol, 13-14, prin reușita lui Daniel Pop.

Dinamo s-a desprins din nou după revenirea pe parchet și și-a format un avantaj asemănător primelor 30 de minute.

Paradele lui Saeid și apărarea „beton” au făcut diferența când conta

O nouă dublă eliminare a dat peste cap planurile de atac ale Potaissei, iar bucureștenii s-au desprins la 18-23 (min. 47), ajutați și de prestația excelentă din poartă a iranianului Saeid Heidarirad.

Intrată pe ultima sută de metri a meciului cu patru goluri de recuperat, Turda s-a repoziționat în defensivă, alegând o formulă de apărare avansată și om la om.

Acest detaliu a încurcat câteva atacuri ale lui Dinamo, dar până la urmă valoarea individuală a contat, iar elevii lui Ștefan Constantin s-au impus cu 26-29.

„Magnificii” pierd pentru a doua oară în acest debut de sezon, tot împotriva unei formații din capitală, primul eșec fiind suferit cu Steaua. De cealaltă parte, Dinamo, chiar și lipsită de Ante Kuduz și Mohammed Shebib, are 4 victorii din tot atâtea meciuri.

AHC Potaissa Turda – Dinamo București 26-29 (13-14)

Potaissa: Irimuș, Șelaru – portari; Pavel 6 goluri, Thalmaier 4, Ghiță 4, Talas 3, Pop 3, Pințoiu 2, Rohozneanu 1, Lazăr 1, Szoke 1, Iancu 1. Antrenor: Horațiu Gal

Dinamo: Heidarirad – portar; Bannour 6 goluri, Negru 4, Vujic 4, Humet 3, Bizău 3, Szasz 2, Ghionea 2, Asoltanei 2, Gavriloaia 2, Savenco 1. Antrenor: Ștefan Constantin

Foto: turdanews.net

Bucsi Krisztian

Learn More →

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

c84f6441-c169-4dc1-a330-8081262660f8