Craiova revine în lupta pentru titlu. CFR Cluj, deja-vu împotriva oltenilor

CFR Cluj a suferit prima înfrângere pe teren propriu din mandatul lui Iordănescu, sâmbătă, 24 aprilie, împotriva formației CSU Craiova, scor 1-2 (0-1), într-o partidă care a contat pentru etapa a 3-a din play-off. Feroviarii au pierdut cu Craiova „acasă” în play-off exact ca în sezonul trecut, când oltenii s-au impus cu 3-2.

Tehnicianul Edward Iordănescu a pregătit o surpriză în compartimentul ofensiv, Mihai Gîdea nu a mai fost tânărul de sacrificiu, ci celălalt produs al academiei, Dodi Joca, care a fost sacrificat după doar 5 minute de joc și înlocuit de Chipciu.

Prima mare ocazie a partidei a fost ratată de Alexandru Chipciu, mijlocașul a finalizat din fața porții după o combinație de efect cu Gîdea, însă mult peste poarta lui Pigliacelli. Cele două echipe și-au împărțit perioadele de posesie, fără a creea faze de poartă.

Craiovenii au amenințat pentru prima dată poarta lui Bălgrădean în minutul 26 la un corner, iar lovitura de cap a lui Marius Constantin a fost parată de portarul clujean, dar Andrei Ivan a înscris din deviere. Același Ivan a avut o mare ocazie la jumătate de oră de la start, șutul acestuia fiind apărat cu piciorul de Bălgrădean. Aproape de finalul primei reprize, clujenii au cerut o lovitură de la 11 metri la o ținere în careu asupra lui Chipciu. Arbitrul Hațegan nu a considerat că este destul pentru a acorda penalty. Ultima ocazie a reprizei a fost semnată de căpitanul Camora cu un voleu care a ocolit de puțin poarta. Repriza a fost dominată de craioveni. După ratarea lui Chipciu, echipa clujeană a fost împinsă în propria jumătate de o posesie susținută a craiovenilor.

Antrenorul CFR-ului a simțit că echipa nu funcționează și a efectuat două schimbări la pauză: Gîdea și Rondon au fost înlocuiți de Costache, respectiv Debeljuh. Prima fază controversată a reprizei s-a petrecut în careul Craiovei unde Hațegan i-a refuzat din nou un penalty clujenilor la o cădere a nou intratului Debeljuh. La faza imediat următoare, Ivan Mamut a avut întreaga poartă în față, dar Bălgrădean a fost prea mare pentru atacantul croat.

În minutul 54, după un corner, islandezul Sigurjonsson a marcat la primul lui meci ca titular golul egalizator, care a dat aripi feroviarilor și au fost aproape de a trece în avantaj la șutul cu exteriorul a căpitanului Camora, reluare trecută puțin pe lângă poartă. La câteva minute de la intrarea în teren, Adrian Păun a avut o ocazie imensă izbind bara cu un șut din interiorul careului, urmat de un voleu pe lângă poartă a lui Camora. Vinicius a mai amenințat poarta oltenilor la un corner, însă reluarea sa a fost peste poartă. Contrar cursului jocului, la o lovitură liberă, Tudorie s-a desprins din marcaj și a marcat cu o lovitură de cap de manual. CFR a terminat meciul în atac, ultima mare ocazie venind din gheata lui Hoban, voleu deviat în corner.

În urma acestei înfrângeri, CSU Craiova s-a apropiat la 4 puncte de clujeni, iar echipa lui Iordănescu ar putea să piardă contactul cu primul loc dacă FCSB se impune în meciul cu Sepsi de la Giurgiu.

Echipele de start:

CFR Cluj: C. Bălgrădean – M. Camora, A. Burcă, P. Vinicius, C. Manea – W. Soares ( Hoban 89), R. Sigurjonsson ( Păun 68), C. Deac – A. Joca ( Chipciu 5) , M. Rondon ( Debeljuh 45), M. Gîdea ( Costache 45)

CSU Craiova: M. Pigliacelli – Ș. Vlădoiu (Cîmpanu 68), M. Constantin, S. Acka, N. Bancu – A. Mateiu, D. Nistor, A. Cicâldău, I. Mitran ( J. Camara 3), I, Mamut ( Tudorie 63), A. Ivan( Fedele 63)

Daniel Kerekes

Learn More →

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

c84f6441-c169-4dc1-a330-8081262660f8