Germanca Andrea Petkovic, calificată în finala Winners Open WTA250, după o victorie fără emoții în fața lui Krunic!

Jucătoarea de origine germană Andreea Petkovic a câștigat a doua semifinală a turneului Winners Open WTA250, împotriva lui Aleksandra Krunic, numărul 268 în clasamentul WTA la simplu, și va juca finala de duminică, 8 august, împotriva egiptencei Mayar Sheriff, singura jucătoare de tenis din Egipt care a ajuns într-o finală a vreunui turneu de WTA.

Petkovic s-a impus simplu. în două seturi, într-o oră și 18 minute de joc, scor 6-4 / 6-2, într-un meci în care adversara din Serbia i-a pus destule probleme în primul set când a reușit să preia conducerea cu 3-2.

Finala va avea loc mâine începând cu ora 15:00, pe terenul central la Winners Open.