Qatar 2022. Polonia a învins Arabia Saudită

Echipa naţională a Poloniei a învins sâmbătă, scor 2-0, reprezentativa Arabiei Saudite, într-un meci din cadrul grupei C a Cupei Mondiale din Qatar.

Polonia a deschis scorul prin Zielinski, în minutul 39, care a înscis din pasa lui Lewandowski. Patru minute mai târziu Al Shehri a fost faultat în careu şi, după consultarea VAR, arbitrul brazilian Wilton Sampaio a dictat lovitură de la 11 metri. A executat Al Dawsari, dar Szczesny a apărat şutul jucătorului saudit.

Repriza secundă a adus ocazii de ambele părţi, însă cei care au marcat au fost polonezii, prin Lewandowski, în minutul 83.

POLONIA: Szczesny – Cash – Glik, Kiwior, Bereszynski – Krychowiak, Bielik – Milik (Piatek 61), Zielinski (Kaminski 63), Frankowski – Lewandowski. SELECŢIONER: Czeslaw Michniewicz

ARABIA SAUDITĂ: Al Owais – Abdulhamid, Al Amri, Al Bulayhi, Al Burayk (Al Ghannam 65) – Al Naji (Al Abid 46), Al Malki (Al Obud 85), Kanno – Al Brikan, Al Shehri (Nasser Al Dawsari 85), Salem Al Dawsari. SELECŢIONER: Herve Renard

Cartonaşe galbene: Kiwior 15, Cash 16, Milik 19 / Al Malkki 20, Al Amri 45+4

Arbitri: Wilton Sampaio – Bruno Boschilia, Bruno Pires (toţi din Brazilia) – Kevin Ortega (Peru)

În aceeaşi grupă se va disputa, de la ora 21.00, partida Argentina – Mexic, la care arbitru de rezervă va fi Istvan Kovacs. La centru se va afla italianul Daniele Orsato.