Un penalty o ține pe CFR Cluj în lupta pentru al treilea titlu consecutiv, după 1-0 cu FC Botoșani

Cu tehnicianul Dan Petrescu încă în spital, campioana en-titre CFR Cluj s-a impus marți seara, 28 iulie, pe teren propriu, în fața lui FC Botoșani, cu scorul de 1-0, și continuă lupta la titlu, însă ardelenii au făcut-o după un meci slab.

Moldovenii au trecut pe lângă gol după ce Papa a șters mingea cu capul (21), însă cei care au marcat au fost clujenii. Și au făcut-o din penalty, prin Ciprian Deac, după un duel Haruț – Pereira, minutul 40.

În debutul reprizei secunde, Deac a avut ocazia de 2-0 după un șut în blocajul lui Șeroni din interiorul careului (55), iar botoșănenii au fost aproape de autogol la o centrare de pe dreapta a lui Chindriș (56).

Oaspeții ar fi putut pleca cu un un punct din Gruia, dar Arlauskis a fost la post și a respins șutul lui Dugandzic în prelungirile partidei (90+1).

CFR Cluj mai are de disputat restanța cu FCSB și derby-ul cu CSU Craiova din ultima etapă.

Echipele de start:

CFR CLUJ: Arlauskis – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Chipciu, Bordeianu, Deac – Fica, Rondon, Costache
REZERVE: Rus, Cestor, Hoban, Itu, Luis Aurelio, Pereira, Golofca, Petrila, Omrani
ANTRENOR: Dan Petrescu

FC BOTOȘANI: Pap – Haruț, Chindriș, Șeroni, Țigănașu – Rodriguez, Papa – Ashkovski, Cîmpanu, Ofosu – Dungandzic
REZERVE: Carlone, Patache, Fili, Keyta, Hristovski, Roman, Holzmann, Hankic, Florescu
ANTRENOR: Marius Croitoru

Arbitru: Marius Avram (București) / Asistenți: Ciprian Danșa (Satu Mare) și Imre Bucsi (Sf. Gheorghe)