CFR Cluj, doar remiză albă cu Sepsi. Ciprian Deac a ratat din nou un penalty!

CFR Cluj a încheiat la egalitate, scor 0-0, cu Sepsi Sfântu Gheorghe, în cadrul etapei a doua a Ligii I.

Feroviarii au resimțit din plin oboseala din meciul cu Dinamo Zagreb din turul II preliminar al UEFA Champions League, încheiat la penalty-uri cu victoria croaților, după 2-2 în 120 minute.

Trupa lui Petrescu s-a chinuit cu Sepsi, iar cea mai mare ocazie a primei părți i-a aparținut lui Mario Rondon, care a fost aproape de o reușită de senzație cu călcâiul din careu, dar portarul Niczuly a reținut (43).

Sepsi a jucat foarte bine în defensivă și s-a apărat organizat.

În debutul reprizei secunde, CFR a primit un penalty la un fault comis de Nouvier asupra lui Susic, dar Ciprian Deac a ratat de la punctul cu var, mingea trimisă de acesta a ieșit în afara terenului din bară (57). „Decarul” campioanei este la a doua lovitură de pedeapsă ratată după cea din meciul cu Dinamo Zagreb în urmă cu 3 zile. Pe final, Cestor a înscris, dar golul său a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Meciul s-a încheiat, iar CFR va primi vizita formației FC Hermannstadt, sâmbătă, 12 septembrie, de la ora 20:00.

Echipele de start:

CFR CLUJ: Bălgrădean – Susic, Cestor, Burcă, Butean – Itu, Hoban, Păun – Deac, Rondon, Costache
REZERVE: Sandomierski, Cobotariu, Boli, Bordeianu, Luis Aurelio, Djokovic, Golofca, Petrila, Debeljuh
ANTRENOR: Dan Petrescu

SEPSI: Niczuly – Radoslav, Bouhenna, Mitrea, Ștefan – Achahbar, Vașvari, Purece, Aganovic – Carnat, Ștefănescu
REZERVE: Collado, Tincu, Mitrea, Nouvier, Kovacs, Fulop, Bajrovic, Deligiannidis, Fofana
ANTRENOR: Leo Grozavu

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu”
Arbitru: Adrian Cojocaru // Asistenți: Ovidiu Artene, Marius Nicoară