Parcurs pozitiv pentru Potaissa Turda la finalul primului turneu din Liga Zimbrilor

Ultimul joc din cadrul turneului de trei zile de la Sf. Gheorghe a adus și cea mai bună evoluție de până acum pentru turdeni, care au dispus fără emoții de CSM Făgăraș, cu 36-29.

Încă din primele secunde, Potaissa a fost hotărâtă pe atac și a condus cu 4 goluri, scor 6-2, moment în care adversarii au cerut un timp de odihnă.

Cu toate că s-a apropiat la un gol, 7-6 (min. 13), Făgărașul nu a avut puterea să egaleze. Potaissa a profitat de acest aspect, reușind un parțial de 7-3, pentru a duce diferența la cinci goluri, 14-9.

Până la pauză, brașovenii au redus puțin din avansul clujenilor, însă „magnificii” au intrat la cabine cu 16-13.

Partea a doua nu a adus schimbări, Turda continuându-și jocul ofensiv foarte bun și cu ajutorul porții (Șelaru și Irimuș), Thalmaier și colegii săi s-au distanțat chiar la 7 goluri (32-25), spre minutele de final.

Diferența maximă a fost chiar de 8 goluri în minutul 56, Dragoș Iancu și Huba Talas fiind la finalizare pentru 35-27.

În ultimele patru minute, Făgărașul a înscris de două ori, iar Zacaciurin a punctat pentru ultima dată, stabilind și scorul final, 36-29. Potaissa obține astfel un succes clar, în cel mai convingător joc din aceste trei etape.

CSM Făgăraș – AHC Potaissa Turda 29-36 (13-16)

Făgăraș: Arsu, Fîntână, Țenghea – portari; Csog 6 goluri, Ștefan (6), Mînea (4), Constantinescu (4), Cotinghiu (4), Korbel (3), Mocanu (1), Turcu (1). Antrenor: Raul Fotonea

Potaissa: Irimuș, Șelaru – portari; Dragas 6 goluri, Ghiță (6), Talas (5), Pavel (5), Thalmaier (3), Iancu (2), Szoke (2), Vereș (2), Rohozneanu (2), Savic (1), Lazăr (1), Zacaciurin (1). Antrenor: Horațiu Gal