Universitatea Cluj, învinsă de Alexandria în LNBF

Baschetbalistele Universității Cluj au cedat în deplasarea de la CSM Alexandria, scor 38-75, în etapa a 3-a din Liga Națională de Baschet Feminin.

Ardelencele s-au văzut conduse încă din primele minute, mai întâi cu 2-11, apoi cu 4-23 cu trei minute rămase din sfertul inaugural. O serie promițătoare din partea alb-negrelor a încheiat parțialul, 11-23.

Atacul Clujului a rămas foarte slab și gruparea din Teleorman a fost la un pas să meargă la +20, scor 11-30 sau 18-36, în cele din urmă diferența conturându-se la 18-38. Până la pauză, Alexandria a pus patru noi puncte, la cabine intrându-se cu 18-42.

Ecartul a luat proporții și în sfertul trei (21-53), Universitatea prinzând o zi foarte slabă din acțiune și s-a ajuns la un nou sfert cu sub 10 puncte marcate. Gazdele au condus la intrarea în decisiv cu 27-58.

Clujul a început să puncteze în ultimul sfert, când soarta era deja decisă, 38-63, însă tot amfitrioanele au controlat minutele de final, pentru un run de 12-0, scorul final fiind 38-75.

Cu 28% a aruncat „U” din acțiune, 11/40, procentajul de la 3 fiind și mai modest, doar 13% (3/23)!

Andreea Fleșer și Bianca Mihășan au strâns câte 8 puncte, cea din urmă și 7 recuperări, cele două fiind principalele marcatoare pentru echipa lui Ioannis Koukos. În schimb de la gazde s-a remarcat Alexis Pomaika’i Pana (22 de puncte, 12 recuperări, 5 assist-uri).

„U” primește vizita Rapidului în etapa viitoare.