Universitatea Cluj a cedat în etapa a doua a Diviziei A1 la volei masculin, 0-3 (13-25, 19-25, 21-25) pe terenul Științei București, într-un meci disputat sâmbătă seara (16 octombrie).
Clujenii s-au ținut bine în primul set la început (5-6), echilibrul rupându-se de la 7-9, când CSU Știința a prins o serie excelentă, cu șapte puncte la rând, decizând setul, pe care bucureștenii l-au luat cu 25-13.
Universitatea a condus în destule rânduri în setul secund, chiar cu trei puncte (7-4, 8-5 sau 13-10), Știința fiind capabilă să egaleze la 14. Din acel moment, gazdele au preluat frâiele actului și s-au impus cu 25-19.
Setul trei a pornit dezechilibrat, CSU Știința fiind la conducere (4-7, 7-11 ori 10-17), Clujul reducând serios din diferență până la 19-21. Ulterior, elevii lui Romeo Lotei s-au apropiat la un singur punct, 21-22, dar tot Știința a gestionat mai bine finalul, impunându-se cu 25-21.
Alexandru Voinea și Vlad Negrean au contribuit cu câte 10 puncte pentru clujeni, în timp ce Andrei Bogdan Druță a strâns 17 puncte pentru Știința București.
Runda viitoare „U” Cluj primește vizita unei foste campioane, SCM U Craiova.
Foto: arhivă Facebook Brădeanu Photography