Veteranul Dan Nistor i-a salvat un punct Universității Cluj în meciul cu CSU Craiova

Universitatea Cluj a smuls o remiză in extremis sâmbătă seara, 23 septembrie, scor 1-1, în duelul cu formația CSU Craiova, în cadrul etapei a 10-a a Superligii. Eroul clujenilor s-a numit veteranul decar Dan Nistor, care a adus egalarea în prelungirile meciului cu un șut din marginea careului.

Prima ocazie importantă a meciului a aparținut Craiovei, în minutul 10, Houri a pătruns periculos în careu și a șutat pe lângă. Primul sfert de oră de joc a fost unul echilibrat și strâns, un joc în care cele două formații s-au tatonat reciproc, fără să amenințe periculos poarta oaspete.

Craiova a părut echipa mai periculoasă în primul mitan, iar Gorcea a avut două intervenții bune. Mai întâi a reținut foarte bine șutul periculos din cădere de la marginea careului a lui Crețu (28), iar a apoi a avut o intervenție in extremis la reluarea lui Markovic (29)

Lucrurile s-au complicat pentru U Cluj, care s-a văzut condusă din minutul 31, în urma unui gol reușit de Nicușor Bancu, care a înscris cu un voleu spectaculos din careu, în urma căruia portarul Gorcea a scăpat mingea pe sub mâini.

În urma unui contraatac în viteză, Andrei Gorcea a respins acrobatic în corner reluarea din scăriță a atacantului Jovan Markovic, scăpat singur spre poartă (42).

S-a încheiat prima repriză cu oltenii în avantaj pe tabelă, dar la Universitatea Cluj s-a simțit dependența de jucătorii Nistor și Chipciu, ambii aflați pe bancă.

Primarul Emil Boc, prezent la meci cu fularul Universității Cluj

Primarul Clujului a venit la meciul cu Craiova și a urmărit partida de la tribuna oficială, cu fularul Universității la gât, alături de prorectorul UBB, Dan Lazăr și președintele clubului Radu Constantea.

Foto © Vasile Manu

Sabău a schimbat, așa cum era normal, în debutul părții secunde, înlocuindu-l pe Simion cu Nistor.

Universitatea a forțat și a încercat să își creeze situații de gol pentru a restabili egalitatea, însă fără succes. Defensiva craiovenilor s-a apărat bine și i-a ținut pe clujeni departe de buturile apărate de Popescu.

Trupa lui Sabău a beneficiat de o lovitură liberă în minutul 63, în urma căruia Alexandru Mitrea a șutat pe spațiul porții, dar anemic, balonul fiind reținut fără emoții de portar.

Timpul se scurge în defavoarea Universității, care atacă în valuri și a pus presiune în jumătatea oaspeților, iar odată cu intrarea lui Daniel Oancea și Alexandru Chipciu în minutul 57 jocul alb-negrilor a devenit mult mai dinamic. Cea mai mare ocazie de gol a elevilor lui Sabău a venit în minutul 79 al partidei, Ianis Stoica a ajuns într-o situație foarte bună singur cu portarul și a reușit să șuteze plasat, dar portarul craiovenilor a avut o intervenție providențială și a respins acrobatic.

Cei 8000 de spectatori prezenți pe Cluj Arena simt evoluția curajoasă a favoriților și așteaptă un gol egalizator în ultimele zece minute care să le aducă un punct important în clasament.

Ilie Filip a avut și el o șansă bună de egalare, dar realuarea sa cu capul s-a dus pe lângă (81). Un alt tânărjucător, Robert Silaghi, a fost faultat la marginea careului și „U” a primit o lovitură liberă, iar după o schemă a lui Nistor, Bogdan Vătăjelu a executat pe poartă foarte bine, însă Popescu a respins de sub bară (84).

De la margine s-au arătat 7 minute de prelungire pentru acest meci, 7 minute de speranță pentru Universitatea de a smulge un egal.

Și până la urmă golul a venit după un forcing prelungit al gazdelor, din gheata experimentatului „decar” Dan Nistor, care a șutat cu sete de la marginea careului, iar mingea s-a dus bară-gol. Autorul golului a intrat în debutul reprizei secunde în locul lui Simion și a schimbat fața jocului.

Craiova a rămas în zece oameni în prelungirile partidei după ce atacantul Andrei Ivan a fost eliminat, iar clujenii s-au aruncat în atac pentru a forța victoria (90+5).

Nu s-a mai schimbat nimic până la final, iar Universitatea a obținut un punct in extremis după reușita lui Nistor, iar etapa viitoare va juca la București, pe Arena Națională, cu FCSB, pe 2 octombrie, de la ora 21:00, însă până atunci mai urmează meciul din Cupa României, cu CSA Steaua, joi, 28 septembrie, de la ora 16:15, la București.

Echipele de start:

Universitatea Cluj: Gorcea – Peteleu (Oancea, min 57), Masoero, Mitrea, Vătăjelu – Bic (cpt), Doukoure (Ilie Filip, min 56), G. Simion (Nistor, min 46), Popadiuc (Chipciu, min 56) – Stoica, D. Popa (R. Silaghi, min 73)

Rezerve: Iliev, Oancea, Pițian, Miron, Perianu, Chipciu, Silaghi, F. Ilie, Nistor

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

CSU Craiova: Popescu – Vlădoiu, Screciu, Melo Da Silva, Bancu – Crețu, Mateiu (Kurtic, min 71) – Danciu, Houri (Căpățână, min 64), Al. Mitriță (Koljici, min 87) – Markovic (A. Ivan, min 46)

Rezerve: Lazăr, Mendy, Owono Nchama, Căpățână, Sala, Kurtic, Roguljic, Ivan, Koljic

Antrenor: Corneliu Papură

Arbitru principal: Iulian Călin

Asistenți: R. Ghinguleac, M. Marica / VAR: I. Dima, AVAR: A. Moroiță / Arbitru rezervă: F. Mazilu / Obs de joc: I. Mironaș / Obs. arbitri. M. Savaniu

Cartonașe galbene: Mitrea (90+4) // Mateiu (68), Koljic (89)

Cartonașe roșii: Ivan (90+5)