Petrescu e pus pe fapte mari la CFR. A realizat două transferuri într-o zi și a curățat lotul

Antrenorul Dan Petrescu e pus pe fapte mari în această vară și vrea să schimbe CFR Cluj din temmelii. Tehncianul a realizat două transferuri într-o singură zi.

Este vorba de fundașul dreapta kosovar Armend Thaqi (31 de ani) ș un alt fundaș de bandă de origine portugheză, Simão Rocha (23 ani).

Thaqi este originar din Kosovo și vine în Gruia de la gruparea FC Ballkani, fosta adversară a lui CFR în grupele Conference League. A bifat 172 de meciuri în tricoul echipei, dintre care 33 în cupele europene și a înscris 15 goluri.

„Bine ai venit, Armend Thaqi!

Suntem bucuroși să vă anunțăm că Armend Thaqi este noul nostru fundaș dreapta.

Originar din Kosovo, Thaqi a evoluat până acum în țara sa natală. Un pasator decisiv desăvârșit, Armend vine în Gruia de la FC Ballkani, fosta noastră adversară din grupele Conference League, echipă pentru care a bifat 172 de apariții, dintre care 33 doar în competițiile europene, semnând 15 goluri și 36 de assist-uri!

În 2017, Thaqi a primit prima sa convocare la echipa națională a Republicii Kosovo, bifând până acum cinci prezențe pentru reprezentativa țării sale 

Îi urăm bun venit în Gruia și cât mai multe reușite alături de noi!”, a anunțat clubul.

Cine este Simão Rocha

Fundașul de bandă din Portugalia vine de la gruparea Paços de Ferreira, club unde a disputat 24 de meciuri în sezonul trecut. A mai jucat pentru União Torreense, unde a îmbrăcat de 37 de ori tricoul echipei și a înscris 4 goluri.

”Bun venit, Simão Rocha!

CFRiști, faceți cunoștință cu noul nostru fundaș de bandă! Tânărul portughez, în vârstă de 23 de ani, vine în Gruia de la Paços de Ferreira, formația pentru care a bifat 24 de partide în sezonul recent încheiat.

Apărătorul stânga a mai evoluat și pentru União Torreense, echipă în tricoul căreia a jucat 37 de partide și a marcat 4 goluri

Îi urăm bun venit la CFR Cluj și cât mai multe reușite alături de echipa noastră”, se arată în comunicatul celor de la CFR Cluj.

Un jucător cu peste 300 de meciuri a venit la CFR

Conducerea din Gruia l-a anunțat în urmă cu câteva zile pe experimentatul mijlocașul Andrei Artean, care vine să întărească compartimentul median a echipei lui Petrescu.

Artean are aproape 380 de meciuri jucate în carieră, din care cele mai multe la Farul Constanța, club unde a evoluat în peste 200 de meciuri și alături de care a câștigat Cupa, Supercupa și Campionatul.

Mijlocașul a fost adus la CFR de la Apollon Limassol, formație pentru care a jucat, de la începutul acestui an, 22 de meciuri. În prima divizie din România, mijlocașul a evoluat și la Poli Timișoara, îmbrăcând tricoul bănățenilor în 106 partide.

„Țeapa” El Kaddouri a plecat

Clubul din Gruia a anunțat despărțirea de Omar El Kaddouri, jucător care a evoluat doar în 9 partide în tricoul alb-vișiniu și a reușit să marcheze un singur gol.

„Clubul nostru anunță încetarea colaborării cu Omar El Kaddouri, al cărui contract a ajuns la final.

Venit în Gruia în luna ianuarie, Omar a bifat 9 partide în tricoul CFR-ului, reușind să marcheze un gol.

Îi mulțumim pentru munca depusă la CFR Cluj și îi urăm multă baftă în carieră!”, a anuntat clubul.

Alte două transferuri eșuate la CFR

De asemenea, alți doi jucători care au plecat oficial din Gruia sunt fundașul Petar Mamić și italianul Filippo Falco, ultimul neavând niciun meci în tricoul alb-vișiniu.

Italianul Falco este unul dintre transferurile eșuate ale lui CFR. Acesta nu prins lotul la CFR și nu a evoluat niciun minut în tricoul alb-vișiniu, dar a stat pe bancă la meciul din Cupa României cu Corvinul Hunedoara, pierdut de feroviari cu 4-0. Jucătorul are o cotă de piață de 400.000 euro, conform transfermarkt.com.

 

Vasile Manu

10 ani de experiență în presă. Am scris și scriu în continuare și pentru eClujeanul.ro din luna iulie 2012, foaiatransilvana.ro și clujulpolitic.ro. Am acoperit toate domeniile de activitate, politic, social, administrativ, iar din iunie 2019 sunt în slujba sportului din Cluj odată cu înființarea sportulclujean.ro.

Learn More →

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *