Președintele clubului FC Universitatea Cluj, Radu Constantea, a făcut dezvăluiri despre situația financiară a liderului Superligii. Clubul condus de Ioan Ovidiu Sabău de pe bancă este neînvins după 9 etape și se află în fruntea campionatului, cu 21 de puncte.
Universitatea este un club cu stabilitate financiară și liniște. Clubul a reușit să vândă jucători de 600.000 de euro, numai pe Daniel Popa a încasat de la FCSB suma de 300.000 euro. Iar cel mai mare salariu la clubul alb-negru este 13.000 euro, juniorii au undeva la 3-4000 euro. U Cluj nu își permite să facă transferuri constisitoare și alege să îmbine strategia de a folosi un mix de jucători aduși din academia clubului cu jucători aduși liberi de contract.
Ce a declarat Constantea
„Pentru noi e dificil la bugetul pe care îl avem să achiziționăm jucători valoroși și cu o vârstă foarte bună, tineri. Costă foarte mulți bani. Și de aceea trebuie să facem acest mixt, să aducem foarte mulți jucători din propria academie și să încercăm să aducem jucători din campionatul intern, care au jucat la un anumit nivel și să creștem de la an la an.
Să stabilizăm echipa. Principalul obiectivul anul acesta e calificarea în play-off. Vrem să stabilizăm echipa în primele 6, să stabilizăm bugetul și ulterior să ajungem la nivelul să putem achiziționa jucători și să ajungem și la acest segment de venituri în club, chiar dacă în acest sezon am reușit să avem venituri din vânzări care au depășit 600.000 de euro.
Încercăm să creionăm aceste venituri pe toate palierele. Au fost Daniel Popa, Thalisson și acel procent de 25% pe care îl dețineam la Victor Dican. La nivel de achiziții n-am plătit niciun euro. Ne-au costat doar banii la semnătură pentru jucători și cheltuielile cu agenții. Nu cred că depășim 150.000 de euro în total. Nu e salariu mai mare de 13.000 de euro. Sunt și juniorii, îi excludem, dar suntem undeva la 3-4 mii de euro”, a explicat președintele clubului clujean pentru Fanatik.