Baschetbaliștii de la U-BT Cluj-Napoca au obținut al cincilea titlu consecutiv și al șaselea din palmares, după victoria obținută în Oradea Arena, cu CSM, scor 68-67.
Jucătorii și staff-ul tehnic au sărbătorit până în zori acest nou titlu câștigat, cu tradiționala baie în Someș care a avut loc la ora 2:30 dimineața.
Unul dintre cei mai în formă și buni jucători a fost Zavier Simpson, desemnat MVP-ul finalei. Fundașul american a evoluat 32 de minute și 18 secunde în meciul 5, acumulând nu mai puțin de 26 de puncte.
Simpson a izbutit 7/9 din interiorul semicercului, 3/10 de la mare distanță, respectiv 3/3 de la linia de pedeapsă. El și-a trecut în cont 4 recuperări, 3 pase decisive și 2 intercepții, pentru un indice al eficienței de 24, cel mai mare din echipa noastră.
Iată cum au arătat cifrele fundașului nostru în această finală:
- Meciul I – 25 de puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive.
- Meciul II – 20 de puncte, 4 pase decisive și 3 recuperări.
- Meciul III – 20 de puncte, 6 pase decisive și 5 recuperări.
„Este un sentiment minunat, am jucat împotriva unui adversar fenomenal. A fost un meci grozav, așa că merită să îi apreciem pe orădeni. Pe de altă parte, noi am avut un plan de joc foarte bun. Mă bucur că am câștigat! Îndrept un gând spre toți colegii de echipă, dar și spre antrenori sau fani. Am fost împreună în toate aceste momente. Este succesul nostru, al tuturor!
Sunt la primul meu sezon în Europa, mă bucur că am primit și titlul de MVP. Sunt mândru de mine și le mulțumesc colegilor de echipă, pentru că m-au făcut mai bun pe parcursul sezonului. Îi apreciez pe toți antrenorii, începând cu Mihai Silvășan și continuând cu Mihai Popa sau Răzvan Cenean, care au lucrat alături de mine. La rândul lor, antrenorii m-au făcut mai bun!
Dacă aș putea lua ceva cu mine de aici, cu siguranță ar fi fanii. Au fost incredibili în toate meciurile, au venit inclusiv la unele antrenamente. Îi iubesc și le mulțumesc!”, a declarat Simpson.
Foto (c) Nelutzu Bagaian
