Mario Camora, simbol în Gruia. A atins 500 de meciuri în tricoul lui CFR Cluj și a intrat în galeria selectă a legendelor feroviarilor

Fundașul lateral naturalizat Mario Camora, 37 ani, a bifat vineri seara, în Gruia, la meciul câștigat cu 1-0 în fața lui FC Hermannstadt, borna de 500 de meciuri în tricoul feroviarilor. Acesta joacă în Gruia din 2011.

La meciul de aseară, Camora a devenit primul jucător care a bifat 500 de prezențe în tricoul alb-vișiniu, depășindu-l chiar și pe Ciprian Deac.

Fundașul portughez este de 13 ani la CFR Cluj, iar în aceste 500 de partide bifate în tricoul grupării din Gruia are 14 goluri, 38 de pase decisiv, 6 tiluri de campion, o cupă a României și două Supercupe.

„13 ani, 13 sezoane și nenumărate momente importante petrecute împreună.

43.900 de minute în teren, 14 goluri și 38 de pase decisive care, în cele mai multe cazuri, au făcut diferența.

Cu aceste statistici, dar și cu alte amintiri care nu pot fi exprimate în cuvinte, veteranul echipei noastre, Mario Camora, bifează 500 de apariții în tricoul alb-vișiniu, fiind cel mai longeviv jucător din istoria clubului nostru

Camo, suntem mândri și recunoscători că ai ales ca Gruia să îți fie „acasă” și îți mulțumim pentru tot ce ai făcut pentru echipa noastră! Mult succes în continuare alături de noi, Căpitane!””, au scris cei de la CFR Cluj pe Facebook.

Potrivit transfermarket.com, cota de piață a lui Camora este de 500.000 de euro.

Topul jucătorilor cu cele mai multe prezențe pentru CFR Cluj 

  • Mario Camora – 500 de meciuri 
  • Ciprian Deac – 459 de meciuri 
  • Adrian Păun – 307 meciuri 
  • Ricardo Cadu – 250 de meciuri 
  • Emanuel Culio – 241 de meciuri 
  • Cristian Panin – 236 de meciuri 
  • Cristian Manea – 220 de meciuri 
  • Billel Omrani – 209 meciuri 
  • Gabriel Mureșan – 176 de meciuri 
  • Ovidiu Hoban – 168 de meciuri 

Vasile Manu

10 ani de experiență în presă. Am scris și scriu în continuare și pentru eClujeanul.ro din luna iulie 2012, foaiatransilvana.ro și clujulpolitic.ro. Am acoperit toate domeniile de activitate, politic, social, administrativ, iar din iunie 2019 sunt în slujba sportului din Cluj odată cu înființarea sportulclujean.ro.

Learn More →

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *