Veteranul din lotul lui CFR Cluj, Ciprian Deac, a ajuns la 39 ani, însă nu a dat semne că ar avea de gând să se retragă. Deși și-a legat o bună parte a carierei de clubul din dealul Gruia, unde a obținut cele mai importante performanțe, Deac este dorit de o altă formație din prima ligă.
CFR Cluj nu dorește să îi mai prelungească contractul lui Deac, gruparea Sepsi OSK a anunțat că îl vrea pe decarul feroviar la Sfântu Gheorghe. Patronul Laszlo Dioszegi l-a lăudat pe Deac și a precizat că și-ar dori un jucător ca el în lotul echipei pe care o finanțează.
Conducătorul lui Sepsi a declarat totuși că nu a vorbit nimeni cu Ciprian Deac.
„Sincer, este doar un zvon. Din partea noastră nu a vorbit nimeni despre Ciprian Deac, dar nu spun că nu am dori un fotbalist ca el.
Spun doar nu am discutat cu nimeni până în momentul de față, dar sunt de părere că este un fotbalist care mai are multe de arătat în fotbalul românesc, chiar dacă are vârsta pe care o are.
Nu spunem nu, dar la ora actuală nu este nimic adevărat”, a spus patronul celor de la Sepsi OSK.
Ciprian Deac a înscris în acest sezon 2 goluri și a oferit 7 pase decisive în 25 de partide în toate competițiile.