„U” Cluj a început cu dreptul meciurile de pregătire din Cipru. Programul amicalelor

Universitatea Cluj a început cu dreptul seria meciurilor de pregătire în cantonamentul din provincia cipriotă Ayia Napa. „Studenții” pregătiți de Adrian Falub s-au impus cu scorul de 4-2 (2-0) împotriva locului 2 din primă ligă letonă, Futbola Klubs RFS.

„U” în prima repriză:

Dur-Bozoancă – Inacio, Telcean, Mureșan, Neciu – Barbu, Dican – Penescu, Goga, Pop – Gavra.

Veteranul Dorin Goga a deschis scorul în minutul 24 și a reușit dubla în finalul primei reprize (45), stabilind scorul pauzei la 2-0.

În partea secundă, managerul Adrian Falub a trimis în teren următoarea formulă:

Gorcea, Telcean, Crăciun, Mureșan, Takacs, Taub, Mihalcea, Văsălie, Barbu, Pîrvulescu și Coman.

În debutul părții secunde, clujenii au majorat diferența la 3-0 prin reușita lui Marius Coman, în urma unei pase a lui Vlad Mihalcea. Letonii au redus din diferență în minutul 57.

Andrei Mureșan și Bogdan Barbu le-au lăsat locul lui Pașcalău și Dican (60). Futbola Klubs RFS a redus din nou din diferență în minutul 70.

Intrat în minutul 76 în locul lui Telcean, Alex Pop a înscris cu patru minute înainte de final, stabilind scorul la 4-2, iar „U” a început cu dreptul stagiul de pregătire din Cipru.

George Florescu, Sebastian Mailat și Cătălin Ștefănescu au fost menajați pentru acest amical.

Următorul amical pentru „U” va avea loc duminică, 2 februarie, de la ora 11:30, împotriva formației Ararat Armenia.

Programul amicalelor pentru „U” Cluj în Cipru:

„U” vs Ermis Aradippou (locul 1, grupa B, liga secundă din Cipru, marţi, 4 februarie, ora 15:00)

„U” – FK Liepaja (locul 6 în prima ligă din Letonia, joi, 6 februarie, ora 15:00)