Antrenament perfect înaintea derby-ului cu Dinamo. Potaissa Turda ajunge la 14 jocuri fără eșec

Potaissa Turda își menține vie seria de meciuri fără înfrângere în Liga Zimbrilor, după 41- 26 (23-15) cu CSM Făgăraș, în etapa a 18-a. Următorul adversar pentru turdeni va fi campioana Dinamo București, în derby-ul campionatului.

Primele cinci minute ale partidei au adus goluri la foc automat, 5-5, după ce Turda condusese și la două lungimi (4-2 și 5-3). Băieții lui Horațiu Gal și-au respectat încet statului de favorită clară, și prin reușita lui Cristi Ghiță s-a făcut 9-6.

Fără gol încasat timp de 7 minute

Potaissa a beneficiat de o dublă superioritate, dar și de lipsa ideilor pe atacul brașovenilor, care s-au văzut conduși la șapte lungimi, 13-6, înainte să rupă seria negativă, fără gol marcat.

Pințoiu, la 15-8 și Ghivil, la 18-10, au mărit avantajul „magnificilor” pe tabelă, CSM Făgăraș fiind capabilă să revină doar la -5, ultima dată la 18-13.

Atacul turdean a funcționat perfect în prima repriză, ajungându-se la 23-15 la pauză. Ghiță și Thalmaier au marcat aproape jumătate din golurile Potaissei, cei doi contribuind împreună la 10 reușite.

Debut perfect de repriză secundă

Potaissa a început fără greșeală partea a doua, marcând patru goluri la rând, iar scorul a urcat la 27-15, grație reușitei lui Teodor Pințoiu. Asemenea unei perioade din prima repriză, Făgărașul a avut din nou 7 minute fără gol, serie neagră oprită de Darius Cupu.

Avantajul de cel puțin 10 goluri s-a menținut pe parcursul reprizei, iar după ce brașovenii au înscris pentru 32-22, Turda a replicat prin Pințoiu, Lazăr, Ghivil și Daniel Pop, iar scorul a crescut la 36-22.

Următorul adversar: Dinamo!

Ultimele 10 minute au adus creionarea diferenței de 13-14 goluri în favoarea „magnificilor”, înainte ca Daniel Pop să puncteze de la 7 metri pentru 38-23. În cele din urmă, s-a terminat 41-26 și Turda ajunge la 14 partide fără înfrângere.

Potaissa câștigă fără emoții și are moralul ridicat înaintea derby-ului cu Dinamo, programat potrivit site-ului FRH pentru începutul lunii aprilie, meci care poate contribui într-o oarecare măsură la asigurarea locului secund în clasament pentru Turda.

AHC Potaissa Turda – CSM Făgăraș 41-26 (23-15) / Au arbitrat Sebastian Hagiu și Liviu Gheorghiu (ambii Vaslui), observator FRH a fost Marius Barcan (Dolj)

Potaissa: Irimuș, Șelaru – portari; Pințoiu 7 goluri, Ghiță 7, Ghivil 6, Thalmaier 6, Dumitriu 5, Pavel 4, D. Pop 2, Lazăr 2, Rohozneanu 1, Zacaciurin 1. Antrenor: Horațiu Gal

Făgăraș: Ivanov, Fîntână – portari; Turcu 7 goluri, Mateoniu 7, E. Pop 3, Cotinghiu 3, Cupu 2, Constantinescu 2, Arsu 1, Bologa 1, Ștefan 1. Antrenor: Raul Fotonea