Cutremur la CFR Cluj după eliminarea din cupă. Mutu și Balaj și-au prezentat demisiile

Înfrângerea rușinoasă pentru CFR Cluj pe terenul divizionarei secunde Corvinul Hunedoara cu scorul de 4-0 și eliminarea din Cupa României au produs un cutremur mediatic în Gruia.

Dezamăgit și umilit, tehnicianul Adrian Mutu a fost primul care și-a prezentat demisia din funcție, renunțând și la pretențiile salariale pe care le mai avea de recuperat de la CFR, în valoare totală de 30.000 euro.

Cu toate că patronul Neluțu Varga și-ar fi dorit ca Mutu să continue pe bancă, antrenorul nu a mai putut fi convins de nimeni și a ales să plece.

Clubul din Gruia i-a transmis un mesaj antrenorului în vârstă de 45 de ani pe rețelele sociale.

„Mulțumim, Adrian Mutu! În urma eliminării din Cupa României, conducerea clubului CFR 1907 Cluj a acceptat astăzi demisia înaintată de către antrenorul Adrian Mutu.

Venit în Gruia la începutul acestui an, Adrian Mutu a stat pe banca tehnică a echipei noastre pentru 11 partide, perioadă în care a bifat, în toate competițiile, 5 victorii, 3 rezultate de egalitate și 3 înfrângeri.

Îți mulțumim, Adi, pentru munca depusă la CFR Cluj și îți dorim multă baftă!”, a transmis CFR Cluj.

„Mi-am dat demisia de la CFR Cluj! M-am gândit toată noaptea, nu pot să trec peste această umilință. Eu am o altă mentalitate, una de învingător. Demisia mea este de la ora 11:00 dimineața pe biroul președintelui Cristi Balaj”, au fost singurele cuvinte ale lui  Adrian Mutu dupa ce și-a depus demisia, pentru Fanatik.

Cristi Balaj a demisionat și el

Președintele clubului, Cristi Balaj, și-a anunțat și el în această seară demisia din funcție, pe Facebook. Acesta și-a motivat demisia ca un gest de onoare, dar și că are nevoie de o pauză și de timp petrecut cu familia.

”Eliminarea din Cupa României a fost o dezamăgire care mi-a lăsat urme. Încă de aseară am anunțat că m-am simțit rău fizic și m-am confruntat cu o stare greu de gestionat. A fost un sentiment cu care nu m-am întâlnit foarte des.

Simt nevoia de o pauză. De timp alături de familie. Fetele mele au nevoie de un tată sănătos. În consecință, am decis să îmi înaintez demisia. Sper ca domnul Varga să mă înțeleagă și să accepte această decizie. 

În altă ordine de idei, nu este normal ca doar antrenorul să fie vinovat, este o chestiune de onoare. Sper, de asemenea, ca echipa să depășească această perioadă dificilă și să revină mai puternică. Fotbalul românesc are nevoie de cluburi care obțin puncte în cupele europene, așa cum a făcut-o CFR Cluj în ultimii ani”, a anunțat Cristi Balaj, pe Facebook.

Staff tehnic de avarie

Clubul feroviar va încropi un staff tehnic de avarie, avându-l ca și coordonator pe italianul Andrea Mandorlini, fostul tehnician înlocuit de Mutu și rămas în cadrul clubului ca scouter.

CFR Cluj a anunțat, la scurt timp după oficializarea despărțirii de Adrian Mutu, că echipa va fi condusă de ”staff-ul tehnic din cadrul clubului”, fără să prezinte, însă, numele antrenorilor.

„Momentele tensionate ne arată, de fiecare dată, că suntem puternici și că avem capacitatea de a ne ridica. Am reușit în trecut, vom reuși ca și acum să ducem mai departe spiritul alb vișiniu!

Un episod nefericit nu reprezintă o bătălie complet pierdută! Vom munci, ne vom replia și vom continua lupta pe care acest play-off o impune!

Așadar, în perioada următoare, interimatul pe banca echipei noastre va fi asigurat de staff-ul tehnic din cadrul clubului”, a anunțat clubul CFR Cluj.

Ce a declarat Mutu imediat după umilința de la Hunedoara

„A fost roșu clar la Tachtsidis, i-a spart nasul, nu avem ce să reproșăm. Nu am ce să spun prea multe, am venit aici din respect pentru dumneavoastră. Un meci fără istoric.

În seara asta am fost penibili, n-aș vrea să găsesc scuze că am jucat în 10, că s-au accidentat Mogoș și Camora, nu. Nu asta e important. 

Echipa trebuia să joace în 10 la fel, că jucam împotriva unei echipe din liga a doua. Trebuia să joace și fără antrenor pe bancă. Trebuia să joace indiferent de ce se întâmpla. Nu am ce să spun mai multe, e un meci fără istoric.

Mă gândesc și mâine voi comunica clubului ce decizie am luat. Mă simt umilit. Nu se poate așa ceva. Mă simt umilit. Nu cred că aș putea să-i iert pe băieți după acest eșec, mai ales că era foarte important pentru club. Când văd că nu se respectă culorile unui club și nu se respectă ce spun eu, nu pot să-i iert.

O să mă gândesc bine în seara asta și mâine dimineață anunț la club”, a declarat Mutu.

Patronul lui CFR Cluj, Ioan Varga, l-a contactat pe Andrea Mandorlini încă de marți seara pentru a prelua banca tehnică în cazul unei demisii a lui Mutu, iar italianul a venit la Cluj astăzi din Italia. Din staff-ul lui Mandorlini ar urma să facă parte și Ovidiu Hoban, în calitate de secund, acesta fiind în prezent tehnician în Academia CFR.

Mandorlini a venit la Cluj Arena să asiste la meciul din Cupa Româneii dintre Universitatea Cluj și FC Hermannstadt. Acesta  a fost surprins la tribuna oficială a arenei.

 

Vasile Manu

10 ani de experiență în presă. Am scris și scriu în continuare și pentru eClujeanul.ro din luna iulie 2012, foaiatransilvana.ro și clujulpolitic.ro. Am acoperit toate domeniile de activitate, politic, social, administrativ, iar din iunie 2019 sunt în slujba sportului din Cluj odată cu înființarea sportulclujean.ro.

Learn More →

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *