Au oprit seria meciurilor fără victorie în deplasare! Unirea Dej, la primul succes „extern”

Unirea Dej s-a impus pe terenul fostei campioane a României, Astra Giurgiu, scor 2-0, obținând astfel prima victorie în deplasare din actualul sezon al Ligii 2. Totodată, dejenii au oprit o serie lungă de 15 ani, ultimul meci câștigat pe teren străin în „B” datând din 2006!

„Panterele roz” erau în căutarea nu doar a primei victorii în deplasare, ci și a primului gol departe de casă în campionat, în precedentele două meciuri „externe” nereușind să găsească drumul spre gol.

Alex Militaru a oprit această serie, profitând și de o bâlbâială în careul Astrei, deschizând scorul în minutul 21. Tabela a rămas nemodificată până la pauză, cu avantaj minim în favoarea Unirii.

Exact 15 ani au trecut de la precedentul succes în deplasare la nivelul ligii secunde!

Soarta meciului s-a decis total cu cinci minute înainte de final, când Angelo Cocian a șutat spre poartă, mingea luând efect și cu ajutorul vântului, l-a putut învinge pe Moroz.

Băieții pregătiți de Dragoș Militaru ajung la 11 puncte în clasament, urcă pe locul 8 și bifează al doilea succes consecutiv, după ce etapa trecută au învins CSA Steaua.

Unirea Dej a bifat o victorie pe teren străin în Liga 2 după fix 15 ani, precedenta ocazie fiind în 16 septembrie 2006, într-un 3-1 împotriva defunctei Apullum Alba Iulia!

Weekend-ul viitor la Dej sosește Petrolul Ploiești, liderul eșalonului secund!

Astra Giurgiu – FC Unirea Dej 0-2 (0-1) / Marcatori: Alex Militaru (21), Cocian (85)

Au arbitrat Vladimir Andrei Nagy (la centru – Măhăceni, Alba) respectiv asistenții Constantin Mihai Cantemir (Făgăraş) și Roberto Ciuraru (Sfântu Gheorghe)

Astra: Moroz – Zamfir, Stoian, Vasilescu, Riza, Șerban, Grecu, Danciu, Dr. Gheorghe, Brăilă, Dragu. / Rezerve: Cotolan – Buliga, Dumitrașcu, Stanciu, Adeshina, Giuroiu, Y. Fatai, Banu, Zaharia. Antrenor: Florin Stîngă

Unirea Dej: Răilean – Roș, Kereki, Burdeț, I. Rus, Ad. Pop, Cătinean, Al. Militaru, Manole, Al. Pop, Frăsineanu. / Rezerve: Chindriș, R. Papp – Al. Blaj, D. Pop, Al. Papp, Chira, P. Popescu, Cocian, Vl. Bogdan. Antrenor: Dragoș Militaru